Braga’ya 4-1 yenilen Fenerbahçe UEFA Avrupa Ligi’nden elendi. Bu sonuçtan sorumlu olarak maçın Hırvat hakemi gösteriliyor.

Evet, hakemin bazı kararları yanlıştı ama ona rağmen Fenerbahçe rakibini kupa dışına itebilirdi.
Bana kalırsa Fenerbahçe’yi, Türkiye’de oynadığı maçlarda seyirci ve medya baskısı yüzünden olağanüstü toleransa alıştıran Türk hakemleri yaktı.
Eğer Türk hakemlerinin toleransına alışık olmasaydı, Fenerbahçe’nin teknik direktörü Pereira o sert tepkileri verip tribüne gönderilmez, Volkan Şen ve Alper de ölçüsüz hareketleri yüzünden kırmızı kart görmezlerdi.
++
Nani’nin son derece elverişli pozisyonda golü atamayışının nedeni hakem miydi?
Van Persie’nin sahada amaçsızca dolaşması hakemin hatası yüzünden mi oldu?
Doğru düzgün oynamadığı halde Diego’ya 73 dakika tahammülü hakem mi gösterdi?
Caner ve Şener’in sık sık kanat ataklarına yönelip savunmada zaaf yaratmalarında hakemin etkisi nedir?
Orta saha hakimiyeti yüksek ve enerjik Ozan’ın yedek kulübesinde oturtulmasını hakem mi istedi?
++
Medya dün Fenerbahçe taraftarına şirin görünmek için yine aynı hatayı yaptı, Hırvat hakem için nefret ve şiddet yüklü, “İblis”, “Futbol düşmanı”, “Korkunç İvan”, “Bebek yüzlü katil”, “Korkunç İvan Fener’i katletti” gibi başlıklar attı.
Buna karşın maçı televizyonda izleyen seyirciler daha sağduyuluydu. Sosyal medyada, “Hayaller Van Persie, hayatlar tam Tersie”, “Diego, Van Persie, Nani acil gitmeli. O parayı hak etmiyorlar”, “Van Persie’ye gram sempatim kalmadı” şeklinde mesajlar paylaştılar.
++
Fenerbahçe yönetimi medyanın ve bir kısım fanatik taraftarın dolduruşuna gelip mütevazı bir takıma kupadan elenmenin faturasını hakeme çıkarma hatasına düşmemeli, yenilginin ardındaki nedenleri iyi değerlendirmelidir.
Aksi takdirde gelecek yıl da, ondan sonraki yıllarda da Avrupa’da başarı hayal olur.