En büyük, en ateşli taraftar topluluğuna sahip. Her yıl en pahalı transferleri yapıyor, dünya yıldızlarını getiriyor. Stadı muhteşem, gelirleri kıskanılacak düzeyde.

Ama yine de istenen başarıyı yakalayamıyor.
Nitekim bu yıl lig şampiyonluğunu Beşiktaş’a, Ziraat Türkiye Kupası’nı ise Galatasaray’a kaptırdı.
++
Bana kalırsa Fenerbahçe’nin sorunu başkanda.
Aziz Yıldırım 18 yıldır kulübü profesyonelce değil keyfince yönetiyor.
Takımı şampiyon yapmış teknik direktörü kovuyor, yerine ikinci lig takımlarının bile itibar etmediği bir ismi getiriyor.
Takım kadrosuna karışıyor, oyuncuların nasıl oynaması gerektiğini anlatıyor, istediği sonucu alamayınca soyunma odasına girip önüne gelene çatıyor.
Taraftarlarla, hakemlerle, medya mensuplarıyla, spor yorumcularıyla tartıştığı, sert polemiklere girdiği de oluyor.

Önceki gün Antalya’da oynanan Ziraat Türkiye Kupası final maçında da tribünde savcı ve hakimlerle tartıştığını yazıyordu dün gazeteler.
++
Spor yazarı bir arkadaşımla Aziz Yıldırım’ın durumunu konuştuk.
Şike davasının sinirlerini bir hayli yıprattığını anlattı, “Türkiye Cumhuriyeti henüz başkanlık sistemine geçmedi ama Fenerbahçe yıllardır adeta diktatörlüğe benzeyen bir başkanlıkla yönetiliyor. Bunun sorumluluğu da herhalde kulübün üyelerinde, onu yeterince denetlemeyen kurullarda ve kongrede gözü kapalı oy atanlarda” dedi.
Sanırım dikkate alınması gereken bir değerlendirme bu.
++
Dünyanın en büyük holdingleri en fazla 5 yılda bir tepe yöneticilerini değiştirirmiş. Bu uygulamaya gösterdikleri gerekçe ise genellikle şöyleymiş:
“Başlangıçta işe sıkı sarılır ve başarıdan başarıya koşarlar ama yıllar geçtikçe yorulur, heyecanlarını, motivasyonlarını, yaratıcılıklarını kaybederler. En önemlisi de holdingi kişisel malları gibi görmeye başlarlar.”
Bana kalırsa Fenerbahçe’nin de tepe yöneticisini değiştirme zamanı geldi.