Bugün Fransa’da Avrupa Futbol Şampiyonası’nda mücadele eden Türk A Milli Futbol Takımı’nın teknik direktörü Fatih Terim’in  Çek Cumhuriyeti maçını kazanmasıyla tavrını tüm Türkiye gördü.

TRT’ye röportaj vermek istemediğini söyleyen Fatih Terim’in bu üslubunu ve cesaretinin kaynağını büyük bir ihtimalle yakın dostu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan alıyor.

Vücut dilleri aynı olan, üslup olarak sert, taviz vermeyen, kafasına göre takılan, hesap sorulmasını istemeyen, istediği gibi at oynatan bir kamu görevlisi.
Sonuçta bu isimler, ne olursa olsun, bir kamu görevlisidir. Yani maaşlarını bizim vergilerimizden kesilerek alan ve bize karşı sorumlu kişilerdir.

BİR MAÇ KAZANINCA TAVRINI KOYDU
Fatih Terim’in Avrupa Futbol Şampiyonası’nın Türkiye’ye yayın hakkını alan TRT’ye nasıl bozuk attığını kafa tuttuğunu gördük. Bu cesaretinin adresi de belli. Geçen gün iftar yemeğinde adını vererek Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hem Arda’ya hem de Fatih Terim’e sahip çıkmıştı. Eğer Fatih Terim yerine bir başka antrenör olsaydı, bu tavrı gösteremezdi. Haddini bilirdi. Fatih Terim’e haddini bildirecek biri bugün Türkiye’de maalesef yok.  O nedenle Fatih Terim, başarılı olmuş, olmamış önemli değil. Dünyanın hiçbir yerinde siyasiler, devlet başkanları her konuda fikir yürütmez. Bu Milli Takımlarının teknik antrenörü de olsa.

TEK MAÇLA KUYRUĞU DİKTİ HAVAYA
Çekoslovakya maçına kadar kuyruğunu sıkıştırmış kedi gibi dolaşan Fatih Terim, 2-0’lik galibiyet ile kuyruğunu hemen dikti. Yine o sert yüz çizgileri, medya önünde şekilden şekilde giren yüz hatları. Komedyenlere konu olan bir Fatih Terim profili. Bu profili düşünürken, davranış ve duruşu ile kime benzediği konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile özdeşleştirdim. Aynı bakış, aynı tavır, aynı üslup. İkisinde de Kasımpaşa havası ve edası. İşte bir Türkiye gerçeği.

ASLINDA ORTADOĞULU BİR TÜRKİYE
Avrupa’da yaşayan birisi olarak bu tavırları izlerken, çok büyük bir kültür farkı var olduğunu gördüm. Siyasetçisi ile sporcusu ile her hali ile farklı. Şu Fatih Terim’in Fransa’daki turnuvada oynadığı 3 maçtan sadece birini kazanıyor. Gruptan çıkacağı bile tartışmalı olduğu halde tavrını okumaya kalktığımda, suçlu ama güçlüyü oynuyor. Türkiye’de sessiz. Avrupa’da bir ülkenin milli takım direktörü böyle bir tavır koyamaz koysa da bu arenada silinir. Ancak bizde yarın Cumhurbaşkanı araya girer, TRT’ye kızgın olan Fatih Terim’in gönlü alınır. TRT’deki suçlunun kafası da giyotine gider. İşte bu da bir Türkiye gerçeği

İSVEÇ VE  İRLANDA BİTTİ DEMEZSE BİTMEZ OLDU
Daha önce dile getirmiştim. Türk A Milli Futbol Takımı’nın Fransa’da yapılacak Avrupa Futbol Şampiyonası için bir slogan yaratılmıştı, ’’Biz Bitti, Demeden Bitmez’ ’Çek Cumhuriyeti’ni maçına kadar kuyrukları sıkıştıranlar, bugün yine aynı slogana sahip çıktılar. Sanki gruptan çıkmış gibi. Bu kadar iddialı bu kadar strese sokacak slogana ihtiyaç var mıydı? Bence yok. Şimdi, Biz değil, İsveç ve İrlanda’nın maçları kaybetmesi için kuyruğumuzu 90 dakikalarına sıkıştırdık.
O zaman bu sloganı değiştirelim, ’’Biz değil, İsveç, İrlanda, bitti demeden bitmez’ ’oldu. Olayın gerçeği bu.

Biz Bitti Demezsek, ne işin var İsveç ve İrlanda maçından gelecek sonuçlara sonuç için hep oturup, hep kalkacaksın. İrlanda’yı bilmem ama İsveç bu maçı alır…