Patika Fuar ve Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD) işbirliği ile bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan “Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı (Fashionist)” 14-16 Ocak tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek.

Patika Fuar ve OTİAD’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, 14-16 Ocak tarihleri arası gerçekleştirilecek fuar, Türkiye tekstil sektörünü canlandıracak bir ticaret hacmi yaratmayı hedefliyor.

İstanbul Ticaret Odası’nın (İTO) da desteklediği Fashionist, 120 marka ve 15 tasarımcıyı, yerli ve yabancı satınalmacılarla bir araya getirerek 300 milyon dolarlık bir hacim yaratmayı, özel defilelerle yeni sezonun ilk kreasyonlarının sergilenmesiyle gelinlik ihracatına büyük katkı sağlamayı hedefliyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Patika Fuar AŞ Genel Müdürü Didem Cılga, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından da tescil edilen ve uluslararası fuar takviminde yer alan Fashionist Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı için 1 yıl boyunca çalışmalar gerçekleştirildiklerini belirterek, fuarın üçüncü yılında rotasını deniz aşırı pazarlara çevirdiğini aktardı.
Yapılan saha çalışmaları sonucunda özellikle İran ve Afrika’nın Türkiye pazarına olan ilgisinin sektörü heyecanlandırdığı değerlendirmesinde bulunan, Fashionist’in ayrıca bugüne kadar Türkiye’de yapılan en büyük alım heyeti çalışmasına da imza attığını belirtti.

OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş da, Fashionist’e ağırlıklı olarak Türkiye’den Osmanbey’deki abiye, gelinlik ve damatlık firmalarının katıldığı  bilgisini vererek, “Fuar özellikle abiye üretiminin can damarı olan Osmanbey’deki ihracata taze kan getirmeyi hedefliyor. Kasım ayı sonu itibariyle Osmanbey özelinde 2014 yılında 1 milyar 651 milyon dolarlık ihracat söz konusu oldu. Aynı dönem için 2015 yılının Ocak-Kasım aralığında 1 milyar 443 milyon dolarlık ihracat gerçekleşti. Fashionist’in sektöre kazandıracağı yeni pazarlarla bu rakamların daha da üst seviyelere çıkacağını öngörüyoruz” ifadelerini kullandı.

Açıklamada yer alan bilgilere göre, Türkiye’nin abiye, gelinlik ve damatlık sektörünü dünya genelinde temsil eden Fashionist, bu yıl yeni pazar arayışlarında İstanbul Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçılar Birliği (İTHİB), İstanbul Tekstil ve Konfeksiyon İhracatçı Birlikleri (İTKİB) ve Ekonomi Bakanlığı’nın da desteğiyle, başta Ortadoğu’dan Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Kuveyt, Ürdün, Filistin, İran, Irak, Lübnan, Umman Sultanlığı olmak üzere, Türki cumhuriyetlerden Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Gürcistan, Güney Amerika’dan Brezilya, Avrupa’dan Fransa, Belçika, Hollanda, Almanya, İtalya, Kosova, Makedonya, Sırbistan, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Karadağ, Afrika’dan Angola, Nijerya, Fildişi Sahili, Gana, Fas, Tunus, Cezayir, Libya, Mısır ve Sudan’dan 700’ün üzerinde moda profesyoneli ve alıcıyı ağırlayacak.