Küresel ekonomideki küçülme, enerji piyasalarındaki düşüşler ve dolardaki tırmanışın etkisiyle temel gıda fiyatları 2015’te dördüncü yılda da düştü.Birleşmiş Millet Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) Gıda Fiyatları Endeksi, et, süt ürünleri, tahılda düşüşe karşılık, şeker ve bitkisel yağlardaki artış ile hafif dengelenerek Aralık’ta aylık bazda yüzde 1.0 düştü ve yıllık kayıplar yüzde 19.1’i buldu.

FAO üst düzey ekonomi sorumlusu Abdolreza Abbassian, “2015’teki gıda fiyatlarını etkileyen zayıflıkların en önemli nedeni küresel talebin azlığından dolayı stok fazlalığı ve değer kazanan dolar oldu” dedi.
FAO’nın Gıda Fiyatları Endeksi beş farklı ürün grubunun fiyatlarını uluslararası piyasalarda izleyen ticaret ağırlıklı bir endeks olma özelliği taşıyor. Endekste, tahıl, et, süt ürünleri, bitkisel yağlar ve şeker olmak üzere beş alt kategoride ürünlerin fiyatları inceleniyor.
Buna göre, 2015 yılında tahıl fiyatları endeksi 29 puan ya da yüzde 15.4 düştü. Bitkisel yağ fiyatları endeksi yüzde 19 düşüşle 9 yılın en düşük düzeyine geriledi. Süt ürünleri fiyatları endeksi de yüzde 28.5 düşüşle 2009 yılından bu yana en düşük düzeye indi. Et fiyatları endeksindeki düşüş de yüzde 15.1’u buldu ve fiyatlar 2010 yılındaki düzeyine çekildi. Şeker fiyatları endeksindeki düşüş de yüzde 21’i buldu.
FAO’dan yapılan açıklamada, “Mısır üreticileri arasında kızışan ihracat rekabeti ve Arjantin’in ihracat vergilerini kaldırmasıyla küresel piyasalara daha çok buğdayın gireceği beklentisinin de etkisiyle  FAO’nun tahıl fiyatları endeksi Aralık’ta bir önceki ayın değerinden yüzde 1.3 düştü. Pirinci de içine alan tahıl endeksi yıllık bazda yüzde 15.4 düşüş gösterdi” denildi.
Süt ürünleri fiyatlarının da, Aralık ayında yüzde 1.0 düştüğü belirtilen açıklamada, “Et fiyatları endeksi de, Avrupa’daki inişli çıkışlı olarak seyreden domuz üretimi ve ABD’de azalan ithal sığır eti talebinden dolayı Aralık’ta yüzde 2.2 düştü” denildi.
Açıklamaya göre, bitkisel yağ fiyatları endeksi Breziya’daki soya fasulyesi üretiminin belirsizliğinden dolayı Aralık’ta yüzde 2.1 artmasına karşın yıllık düşüş yüzde 19.0 oldu. FAO’nun şeker fiyatları endeksi de, Aralık’ta yüzde 0.6 yükselmesine karşın ve bir önceki yıla göre yüzde 21 geriledi.