CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya’da sürdürdüğü seçim çalışmaları kapsamında bir araya geldiği işadamlarına yaptığı konuşmada, “Türkiye’de bir faiz kavgası yaratıldı, tamamen siyasi çerçevede bir faiz kavgası.

CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya’da sürdürdüğü seçim çalışmaları kapsamında bir araya geldiği işadamlarına yaptığı konuşmada, “Türkiye’de bir faiz kavgası yaratıldı, tamamen siyasi çerçevede bir faiz kavgası. Daha önce bir anayasa kitapçığı atıldı diye ülkede kıyamet kopmuştu. Faiz tartışmasının zararı o anayasa kitapçığı atılmasından çok daha yüksek oldu” dedi.
Memleketi Antalya’da partisinin ikinci sıra milletvekili adayı olarak seçim çalışmalarını sürdüren Deniz Baykal, Döşemealtı Sanayici ve İşadamları Derneği (DÖSİAD) üyesi işadamlarıyla kahvaltıda bir araya geldi. Baykal, burada yaptığı konuşmada Türkiye siyasetinde bir değişimin, yenilenmenin kapıya geldiğinin fark edildiğini belirterek, “Bu seçim Türkiye siyasetinde yeni bir dönemin açılacağı bir seçim olabilir. Böyle bir kanaat şekillenmeye başladı” dedi. Bu kanaatin siyasetçilerin söylemlerine de yansıdığını dile getiren Baykal, şunları söyledi:
“Sayın Cumhurbaşkanı geçenlerde çıktı dedi ki, ‘Koalisyon kuracaklarmış. Koalisyon kurulması söz konusu olursa kimin kuracağına ben karar vereceğim’ dedi. ‘Ben istediğime veririm. Benim hükümeti kurma görevimi mutlaka birisine vermemi gerektiren, elimi kolumu bağlayan bir hüküm yok’ dedi. Belki de bir koalisyon kurulmasının kaçınılmaz olabileceğini sayın Cumhurbaşkanı da öngördü ama ‘Kimin hükümeti kurağına ben karar veririm’ diyerek yönlendirme imkanının hala elinde olduğuna dikkati çekmek istedi. 400’ten geldik buraya. Yavaş yavaş düştü. Anayasayı değiştirecek çoğunluk dendi. Sonra, anayasa değişikliğini teklif edecek çoğunluğa da razı olunmaya başladı. Şimdi ‘Koalisyon olursa’ demeye başladı.”
Haziran seçimleriyle birlikte tek parti hükümeti kurmanın mümkün olmayacağı bir yeni noktaya Türkiye’nin ilerlediğini kaydeden Baykal, artık tek parti iktidarının sorunlarının, sıkıntılarının kendisini hissettirmeye başladığını söyledi.