Şarkıcı, besteci, söz yazarı ve televizyon programı yapımcılığının yanı sıra Türkiye’de rock müziğin öncülerinden Barış Manço’nun adı ‘EXPO 2016 Antalya’ sergi alanında ölümsüzleşti.

Barış Manço’nun eşi Lale ve oğlu Doğukan Manço, sergi alanına Barış Manço adına ‘çınar fidanı’ dikti.

Dünyanın sayılı organizasyonlarından olan ve Türkiye’nin ilk EXPO’su ‘EXPO 2016 Antalya’da’ ünlüler ormanı projesinde Türkiye’de rock müziğin öncülerinden, Anadolu Rock türünün kurucuları arasında sayılan Barış Manço unutulmadı. 1999 yılında geçirdiği kalp krizi sonrası 56 yaşında yaşama veda eden Barış Manço için eşi Lale Manço ve oğlu Doğukan Manço ile Aksu İlçesi’ndeki EXPO 2016 sergi alanına ‘çınar fidanı’ dikti.

İLK DİKİLİ AĞACI

Projenin heyecan verici olduğunu belirten Lale Manço, şunları söyledi:

“Dünya çapında bir proje olacak. Özellikle temanın çocuk olması çok önemli. Burada yetişen çocuklar, bunu yıllarca ileriye taşıyacak. Bizim için de çok heyecanlı bir organizasyon olacak. Çünkü Barış’ın Türkiye’deki ilk dikili ağacı burada olacak. Bundan önce ölümünün ardından Japonya’da ‘sakura’ ağacı dikilmişti. Onun da gelişmesini yıllar boyunca izledik. 2 yıl önce de ziyaret etmiştik. Şahane boyutlara gelmiş. İnşallah bu çınarı da takip edeceğiz. Kendi şarkılarında da bahsettiği gibi bu çınar gibi kalıcı olmaya devam edecek.”

İÇİNDE ÇOCUK GEÇEN PROJE

SARKICI, BESTECI, SOZ YAZARI VE TELEVIZYON PROGRAMI YAPIMCILIGININ YANI SIRA TURKIYE'DE ROCK MUZIGIN ONCULERINDEN BARIS MANCO'NUN ADI 'EXPO 2016 ANTALYA' SERGI ALANINDA OLUMSUZLESTI. BARIS MANCO'NUN ESI LALE VE OGLU DOGUKAN MANCO, SERGI ALANINA BARIS MANCO ADINA 'CINAR AGACI' DIKTI.(FOTO:ANTALYA-DHA
SARKICI, BESTECI, SOZ YAZARI VE TELEVIZYON PROGRAMI YAPIMCILIGININ YANI SIRA TURKIYE’DE ROCK MUZIGIN ONCULERINDEN BARIS MANCO’NUN ADI ‘EXPO 2016 ANTALYA’ SERGI ALANINDA OLUMSUZLESTI. BARIS MANCO’NUN ESI LALE VE OGLU DOGUKAN MANCO, SERGI ALANINA BARIS MANCO ADINA ‘CINAR AGACI’ DIKTI.(FOTO:ANTALYA-DHA

Geçtiğimiz günlerde babasının doğum günü olduğunu hatırlatan Doğukan Manço ise çınarla birlikte alanda babasının adının yaşamasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Doğukan Manço, “İçinde çocuk geçen bir organizasyonda babamın bir ağacı olması bizleri çok mutlu etti” dedi. Daha sonra Manço Ailesi ile EXPO görevlileri günün anısına aile fotoğrafı çektirdi.

MANDALA ETKİNLİĞİNE KATILDILAR

Lale ve Doğukan Manço, ağaç dikiminin ardından The Marmara Otel’de EXPO 2016 Antalya Ajansı ve Down Sendromu Derneği tarafından düzenlenen ‘Geleceği Renklendiriyoruz’ isimli mandala etkinliğine katıldı. Çocuklarla yakından ilgilenen Lale ve Doğukan Manço, mandala boyadı.