Muş’un Hasköy İlçesi’nde 65 yaşındaki Cezmi Acar, bostana çevirdiği evinin damında organik sebze ve meyve yetiştiriyor.

Yaklaşık 30 yıl şehirlerarası otobüs şoförlüğü yapan ve emekli olduktan sonra Hasköy İlçe merkezinde yaşayan evli 4 çocuk babası Cezmi Acar, kendisine ait arazisi olmadığı için Bahçelievler Mahallesi’ndeki evinin damına iki kat naylon çektikten 2 kamyon toprağı sererek bostan yaptı. Evinin damında iki yıldır organik domates, salatalık, biber, soğan, patlıcan ve çilek yetiştirdiğini belirten Acar, “Dam bostanda bir evin yazlık ve kışlık ihtiyacını karşılayacak kadar ürün alıyorum. Tabi komşulara dağıttığım da oluyor. Bostanda hayvan gübresi haricinde hiç bir kimyasal gübre ve ilaç kullanmıyorum. Tamamen organik sebze yetiştiriyorum. Şu anda bu yılın ilk hasadı olan çilek ve soğan almaya başladım” dedi.

‘BOL ÜRÜN ALIYORUZ’

Ekime çilekle başladıklarını ve şu anda birçok sebze yetiştirdiklerini belirten Cezmi Acar’ın oğlu Kazım Acar da şunları söyledi:

“İlçe merkezinde olduğumuz için ekecek bahçemiz yoktu. Biz de betondan yaptığımız evin üstünü toprakla doldurup bahçe haline getirdik. Ekime çilekle başladık, şu anda herşeyimiz var. Büyük bir zevkle ilgilendiğimiz için bol ürün alıyoruz. Bahçesi olmayan üzülmesin. Bizleri örnek alsınlar Evimizin üzeri toprak olduğu için kışın sıcak yazın da serin oluyor.”