Referandumda hayır çıkmasının muhtemel sonuçlarını dün irdelemiştik. Bugün, “evet” çıkması halinde neler olacağına bakalım:

-Cumhurbaşkanı Erdoğan olağanüstü bir güce kavuşur. Ülkeyi tek başına yönetmeye başlar. Aynı zamanda Ak Parti’nin genel başkanı olacağı için milletvekillerini de tek tek belirler.

-Cumhurbaşkanı yardımcılıklarına Binali Yıldırım ve kabul etmesi halinde Devlet Bahçeli getirilir. Kurulacak yeni hükümette MHP’li isimlere de yer verilir.

-CHP’nin çok hayati bir seçim yenilgisi daha alması liderlik tartışmasını alevlendirir, partide olağanüstü kurultay isteyenlerin sayısı artar. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu ve İstanbul Barosu eski Başkanı Ümit Kocasakal genel başkan adaylığına soyunur.

-Anayasa Mahkemesi ile Hakimler ve Savcılar Kurulu’nun üyelerinden büyük bölümünün Cumhurbaşkanı ve Meclis’te çoğunluğu elde tutan parti tarafından belirlenmesi nedeniyle yargı bağımsızlığı tümüyle rafa kalkar. Bu konu ülkenin en önemli sorunlarından biri olur.

-Ak Parti’deki muhalif isimler seslerini tümüyle keser, çoğu tam bir yenilmişlik duygusuyla köşelerine çekilir.

-Olağanüstü Hal tekrar tekrar uzatılır. Bu durum düşünce ve ifade özgürlüğü önünde önemli bir engel oluşturur. Cumhurbaşkanı’nı ve Hükümeti eleştirmek iyice zorlaşır.

-İktidar yanlısı medya zafer sarhoşluğu içine girer. CHP ve HDP’ye yönelik ağır eleştiriler yapılır.

-Erken seçim isteyenlerin sesi duyulmaz olur, Ülke 2019 tarihine kadar Erdoğan ve Ak Parti tarafından yönetilir.

-Avrupa Birliği ülkeleri büyük şok yaşar. Türkiye’nin geleceğiyle ilgili kaygı dolu mesajlar yayımlanır. Avrupa gazetelerinde, “Türkiye demokrasiden uzaklaştı”, “Tek adam devri başladı”, “Seçmen özgürlük istemedi” şeklinde yorumlar okunur.

– HDP milletvekillerine yönelik operasyonlar sürer. Bu partinin varlığını sürdürmesi zorlaşır. Kürt seçmeni temsil edecek yeni parti arayışı yoğunlaşır.

-2019 Cumhurbaşkanlığı seçiminde Erdoğan’ın yeniden aday olması kesinleşir.

FACEBOOK YORUMLARI