Ana Sayfa Güncel Her eve bir dedektör yüzlerce ölümü önler

Her eve bir dedektör yüzlerce ölümü önler

71
PAYLAŞ

Sadece Afyon ve Gaziantep’te odun ve kömür sobalarından çıkan zehirli karbon monoksit gazının ortama yayılması yüzünden 6 kişi yaşamını yitirdi. Her kış bu gaz nedeniyle yüzlerce ölüm olayı oluyor ama ne yazık ki hiçbir önlem alınmıyor.

Sadece dün Afyon ve Gaziantep’te odun ve kömür sobalarından çıkan zehirli karbon monoksit gazının ortama yayılması yüzünden 6 kişi yaşamını yitirdi.
Her kış bu gaz nedeniyle yüzlerce ölüm olayı oluyor ama ne yazık ki hiçbir önlem alınmıyor.
Yapılacak şey son derece basit oysa:
Belediyeler tarafından soba yakılan her eve bir karbon monoksit dedektörü dağıtılsa bu sorun kökünden çözülür.
Sobadan çıkan karbon monoksit gazı tehlikeli bir düzeyi geldiği zaman söz konusu dedektör ışık ve sesle alarm vermeye başladığı için evde yaşayanlar tehlikenin farkına varır, camları, kapıları açarak içeriye bol miktarda oksijen girmesini sağlar, böylece ölümden kurtulmuş olurlar.
++
Peki bu dedektörün fiyatı nedir?
Küçük bir piyasa araştırması yaptım: Karbonmonoksit dedektörlerinin fiyatı 59 liradan başlıyor, 200 liraya kadar çıkıyor. Pille çalışan tipleri olduğu gibi aynı zamanda pil ve elektrikle çalışan, elektrik kesildiği zaman pilin devreye girdiği dedektörler de var.
Belediyeler bedeli su faturalarına taksitler halinde yansıtarak kısa sürede odun ve kömür sobası yakan tüm evlere bu dedektörden dağıtabilirler.
++
Tabii evlerdeki zehirlenmeler sadece odun ve kömür yakmaya bağlı karbon monoksitten değil, doğalgazdan da oluyor. Kombilerin ve şofbenlerin doğalgaz kaçırmasına karşı da piyasada doğalgaz dedektörleri bulunuyor. Bunların fiyatı daha da uygun; 39 lira ile 160 lira arasında değişiyor.
Bu arada yangına karşı dedektörler olduğunu, ortamda duman miktarının ve ısının yükselmesi halinde hemen alarm zillerinin çalmaya başladığını da hatırlatayım.
++
Türkiye’de belediyeler başta olmak üzere pek çok kurumun yetkilileri için kaynak sıkıntısı yok, vizyon sıkıntısı var.
Zehirlenmeler, yangınlar ve duman etkisiyle boğulmalardan daha fazla ölüm olmadan dileyelim bu sıkıntı da aşılır.

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...

Reklam