Türkiye gündemini İsveç’ten izlemeye çalışıyorum. Ancak gündem o kadar çabuk değişiyor ki, takip etmek mümkün değil.
Türkiye’de sular bir türlü durulmuyor.

Bir ara dokunulmazlıklar, kalksın diye uğraşıldı. Kaldırıldı ve şimdi de HDP dahil, CHP’liler bununla kaynıyor.
Başkanlık zaten Türkiye’nin aylardır gündeminde.
MHP’de ne olacağı belli değil.
AK Parti yeni liderini ve Başbakanı seçti.
Terör ve aldığı canları söylemeye gerek yok.
Terör 40 yıldır Türkiye’nin çözüm bulamayan gündemi.
BİR DELİ KUYUYA TAŞ ATMIŞ MİSALİ
30 yıldır İsveç’te gazeteci olarak ülkemin gündemini takip ettim, Türkiye’deki siyasi gündem değişikliğini Avrupa ile mukayese etmek mümkün değil.
Türkiye’nin an ve an değişen gündemini değerlendirirken, “Bir deli kuyuya taş atmış, bir türlü çıkaramıyorlar” değerlendirmesini hatırlarım. Aslında bugün Türkiye’de milletvekili dokunulmazlıklarının kalkması doğru buluyorum.
Gelişmiş ülkelerde böyle ilkel bir ayrımcılık yok.
Anayasa’ya bağlı olarak yemin eden milletvekillerinin, sokaktaki vatandaş gibi yasa karşısında eşit olmaları gerekir.
Bunun için bu uygulamayı kaldıran parlamentoyu tebrik ediyorum.
Ancak bu dokunulmazlıkların arkasında siyasi bir manevra var ise bu da tasvip edilecek bir konu değildir. Tüm milletvekillerinin dokunulmazlıkları kaldırılmalıydı aslında.
Yani olayları, iktidar partisi Başkanlık referandumu için kendi çıkarı için kendine göre her şeyi uygulamaya sokmak olarak algılarsak bu çirkindir.
Demokrasiye ve hukuku uygun değildir.
Keyfi tutumlar için böyle bir ayak oyunu, Türkiye’yi bir yere götürmez bilakis, Türkiye’yi kaosa sokar. Bu sonuçta çirkin ve aynı zamanda da güvenilir bir yaklaşım değildir.
EVDE HUZUR YOKSA NE YAPSAN NAFİLE
Evet, İsveç’ten yani İsveç Penceresi ’nden Türkiye’ye baktığımda, her şey ters işliyor.
Türkiye’de siyasiler, gerçekten sağduyulu yaklaşılmıyor. Sorunlar sürekli öteleniyor. Hani kanserli hücreyi kesip at kurtul denir ya, Türkiye bunu bir türlü başaramıyor.
Bu kafa ile gider ise hiç de başaramaz.
Bir evi düşünün, o evde yaşayan herkesin mutlu olması gerekir değil mi? Hepsinin ortak mutabakatını alarak bir uzlaşma ile bu sağlanır.
Yoksa otorite ya da sertlik ile bu mutluluk sağlanamaz. Bugüne kadar da sağlanamadı. Bu konuda sadece iktidar ile HDP değil, tüm siyasi partilerin liderlerine, partilerine söylüyorum.
Siyaset amaç ve sonra hizmet olmalıdır. Hedefte, Türkiye’nin huzuru ve mutluluğu ise bu esas üzerinde bakış olmalı. Ancak bu yaşama hiç geçirilemiyor. Sürekli, bir siyasi çekişme ve atışma, sataşma var. İşte Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çekile kargaşa ve kavga fotoğrafları. Bu görüntüler ile Türkiye düze çıkar mı? Benim hiç umudum yok.
BU BİLİNCE GELİRLERSE
SORUNLAR BİTER
Türkiye’de aklıselim sahibi sağduyulu siyasiler bir araya gelirse, Türkiye bunu aşar. Bunu başaramadığı süre, için, için, kaynar, kor, kor yanar durur.
Ne diyeyim, bende bir zamanlar, sizlerin arasındaydım.
Ancak 30 yılda İsveçliler gibi ve daha mutlu yaşıyorum.
Bu gidiş güzel gidiş değil.
Hadi Türkiye, sen de artık değiş.