Türkiye’nin en genç ilçelerinden Etimesgut, çağdaş Türk Kenti kimliği kazanma yolunda önemli mesafe aldı. Belediye’nin Türk toplum ve aile yapısına uygun onlarca hizmeti hayata geçirildi. Ahiler için türbe ve camiler yapılıyor, tesislere ve parklara tarihi isimler veriliyor. Dün unutturulmuyor, bugün için de tarihe not düşülüyor.

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, ilçenin tarih, kültür ve sanatına sahip çıktıklarını belirterek, “Geçmişimizi ve bugünümüzü sahipleniyoruz. Etimesgut’ta yaşamış, fikirleriyle Anadolu coğrafyasına yön vermiş olan ahilerimizin anıt mezarlarını yapıyoruz. Tarihimize yön veren ecdadımızı, isimleriyle tesislerimizde yaşatıyoruz. Bugünümüze sahip çıkıyoruz. Ülkemize hizmet etmiş değerli şahsiyetlerimiz de isimleriyle ilçemizde yaşıyorlar” dedi.

AHİLERE ANIT MEZAR
Etimesgut’ta yaşamış Ahi Mesut, Ahi Elvan, Ahi Emiryaman’ın mezarlarını, yaşadıkları dönemin mimari özelliklerini dikkate alınarak yeniden inşa ettiklerini belirten Demirel, çalışmaları yakında tamamlayacaklarını söyledi. Demirel, “3 önemli ahimiz ilçemizde yaşamıştır. Ahi Elvan’ın mezarı Elvan Mahallemizdeki Elvan Köyü Camimizin yanında yer almaktadır. Camimizin yerine Ahi Elvan Türbesi’nin de olacağı güzel bir camii inşa ediyoruz. Eryaman bölgemize adını veren Ahi Emiryaman hazretlerinin mezarını da Eryaman Köyiçi’nde yeniden düzenliyoruz. Ahi Mesut’un kabri de Bağlıca Mahallemizdeki mezarlıkta bulunmaktadır. Ahi Mesut için de şahsiyetine yakışır örnek bir proje uyguluyoruz. Bu üç çalışma tamamlandığında yalnız ilçemiz için değil Ahiler diyarı Ankaramız için çok önemli kültürel bir katkı sağlamış olacağız. Bu kültürel değerlerimizi yurt içi ve yurt dışı tanıtım çalışmalarında da değerlendirmeyi planlıyoruz” dedi.

AHİLERİN VE ATATÜRK’ÜN EMANETİ

Başkan Demirel, belediye olarak Türk tarihine büyük önem verdiklerinin altını çizerek, şunları söyledi: “Tesislerimize Atatürk, Sultan Alparslan, Korkut Ata, Göktürk, Ziya Gökalp, Kürşat, Sultan Sencer gibi Türk tarihine yön vermiş büyük şahsiyetlerin isimlerini verdik. Bugünümüzü de unutmadık. Siyasi görüşüne bakmadan, ülkemize hizmet etmiş siyasetçilerimizin, bilim adamlarımızın, sanatçılarımızın isimlerini de tesislerimizde yaşatıyoruz. Merhum Başbuğumuz Alpaslan Türkeş’in adını yaşattığımız gibi, Bülent Ecevit’in, Necmettin Erbakan’ın, Muhsin Yazıcıoğlu’nun isimlerini de parklarımıza tereddüt etmeden verdik. Ülkemizin her değeri, bizim için çok değerlidir. Kahraman şehitlerimizin isimlerini ve aziz hatıralarını parklarımıza, sokaklarımıza vererek yaşatmaya çalışıyoruz. Etimesgutumuz, geçmişinde Ahilerin meskun olduğu ve Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bizzat adını da vererek “örnek” olarak kurduğu bir kenttir. Ahilerin ve Atatürk’ün mirası kentimizi, yükseltmek ve yüceltmek için her türlü çabayı ve çalışmayı göstermekteyiz”.

FACEBOOK YORUMLARI