Türkiye’nin en hızlı büyüyen ve gelişen ilçesi Etimesgut’un nüfusu 543 bine ulaştı. Etimesgut’ta yaklaşık 100 bin kişi ilk ve ortaöğretim okullarında okuyor, nüfusun büyük bölümünü 25-40 yaş grubunu oluşturuyor, 65 yaş üzeri kişi sayısı ise yüzde 4.4’e geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2016 yılı verilerine göre, nüfusu 542.752 olarak açıklanan Etimesgut’un, genç ve dinamik nüfus yapısı dikkat çekiyor.

15-24 yaş grubunda 78.951 kişinin yaşadığı ilçede, 25-40 yaş grubunda 154.650 kişi bulunuyor. 65 yaş ve üzeri kişi sayısı ise 24.168. Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre 98.810 öğrencinin eğitim gördüğü Etimesgut, öğrenci sayısıyla birçok il merkezinden daha fazla nüfusa ev sahipliği yapıyor.

GENÇLERE TAM DESTEK

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, TÜİK verilerini değerlendirerek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Gerçekten çok genç ve dinamik bir nüfus yapımız var.

Etimesgut genç ve dinamik
Etimesgut genç ve dinamik

Belediye olarak biz de ilçemizin öncelikli ihtiyaçlarını belirleyip, nüfus yapımızı göz önünde bulundurarak hizmet ve yatırımlarımızı yapıyoruz.

Gençlerimizin sağlıklı gelişimleri için görev ve sorumluluklarımızı en iyi şekilde yerine getirme gayretimiz var.

İlçemizdeki aile yaşam merkezlerinde gençlerimizin kendilerini geliştirecekleri alanlar oluşturuyoruz.

İçerisinde futbol, basketbol voleybol sahaları, tenis kortları, yürüme yolları, fitness setlerinin olduğu spor tesislerimiz bulunuyor. etiSEM gibi büyük bir eğitim projesini hayata geçirdik.

Bu projeyle 17 yaş ve üzeri hemşehrilerimize ücretsiz meslek ve beceri edindirme kursları açıyoruz.

Kent Konseyimizde gençlik meclisimiz faaliyetlerini yürütüyor. Futbol, judo, yüzme, masa tenisi alanlarında sporu etkin destekliyoruz. Gençlerimiz tiyatro, drama, konferans, seminer gibi birçok etkinliklerini kültür merkezlerimizde ücretsiz olarak gerçekleştirebiliyorlar.

Okullarımızın ihtiyaçlarıyla yakından ilgiliyiz. Okullarımızın fiziki şartlarının iyileştirilmesi noktasında yine her türlü desteği sağlıyoruz”.