ESKİŞEHİR’deki tarihi Şamoğlu Konağı ‘Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’ne dönüştürüldü. Müzede Bülent Ecevit’in daktilo başında oturmuş balmumu heykeli de bulunuyor.

Dede Mahallesi’ndeki Şamoğlu Konağı, Eskişehir Odunpazarı Belediyesi tarafından müze olarak düzenlendi. Daktilo Müzesi’ne, kullandığı çok sayıda daktilosunu bağışlayan gazeteci ve televizyon programcısı Tayfun Talipoğlu’nun adı verildi. Bülent Ecevit ve Tayfun Talipoğlu’nun balmumu heykellerinin de bulunduğu müzenin açılışına Büyükşehir Belediye Başkanı CHP’li Yılmaz Büyükerşen, CHP Milletvekili Utku Çakırözer, Odunpazarı Belediye Başkanı CHP’li Kazım Kurt, Mahmudiye İlçe Belediye Başkanı CHP’li İshak Gündoğan, Tayfun Talipoğlu ile çok sayıda davetli katıldı.

BUYUKSEHIR BELEDIYE BASKANI YILMAZ BUYUKERSEN'IN DE KATILDIGI TORENDE ACILDI. FOTO:EYUP KELEBEK-ESKISEHIR/DHA
BUYUKSEHIR BELEDIYE BASKANI YILMAZ BUYUKERSEN’IN DE KATILDIGI TORENDE ACILDI.
FOTO:EYUP KELEBEK-ESKISEHIR/DHA

Tayfun Talipoğlu yaptığı konuşmada ilkokulu ve ortaokulu Eskişehir’de okuduğunu söyledi. Talipoğlu, müzeye katkılarından dolayı Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’a teşekkür etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, açılışını gerçekleştirdiği müzeyi gezdi, Bülent Ecevit’in daktilo başında otururken yapılmış olan balmumu heykelinin yanında durarak fotoğraf çektirdi.

BUYUKSEHIR BELEDIYE BASKANI YILMAZ BUYUKERERSEN, MUZEDEKI BULENT ECEVIT'IN BALMUMU HEYKELINE BAKTI. FOTO:EYUP KELEBEK-ESKISEHIR/DHA
BUYUKSEHIR BELEDIYE BASKANI YILMAZ BUYUKERERSEN, MUZEDEKI BULENT ECEVIT’IN BALMUMU HEYKELINE BAKTI.
FOTO:EYUP KELEBEK-ESKISEHIR/DHA

Odunpazarı Belediyesi Tayfun Talipoğlu Daktilo Müzesi’nde Olivetti, Remington, Halda, Brother, Alpina, Facit gibi 50’den fazla daktilo markası ve çeşidi bulunuyor. Müze, pazartesi günleri haricinde 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak.

Daktilo Müzesi’nin karşısına konulan Eskişehir’in eski belediye başkanlarından Kamil Kaplanlı’nın heykeli de Yılmaz Büyükerşen tarafından açıldı. Büyükerşen, Kaplanlı’nın Eskişehir’e içme suyu olarak kullanılan Kalabak suyunu getirdiğini belirtti.