NATO Eski Daimi Temsilcilerinden Emekli Büyükelçi Ümit Pamir, Türkiye’nin IŞİD’le mücadele yaklaşımını değerlendirirken  NATO’dan askeri güç talep etme hakkına sahip Türkiye’nin şimdilik kendi kontrolünde mücadeleyi yeğlediğini söyledi.

2000-2004 döneminde BM Daimi Temsilciliği ve ardından 2004-2006 döneminde NATO Daimi Temsilciliği’ni yürüten Ümit Pamir, Türkiye’nin IŞİD ile mücadele yaklaşımını Amerika’nın Sesi ‘ne (VOA) değerlendirirken “Türkiye şu anda Birleşmiş Milletler’in 51. Maddesindeki meşru güvenlik hakkıyla yani kendi güvenliğine saldırıya karşı harekete geçmiş görünüyor. NATO’ya bilgi verilmiş ama yardım talep edilmemiş durumda” dedi.
Pamir, IŞİD ile mücadele çerçevesinde değerlendirilebilecek şekilde Türkiye’nin sınır bölgesinde NATO gücü kapsamında Patriot füzeleri yerleştirildiğini hatırlatarak “Türkiye’nin zaten NATO’ya müracaatı ile füze yerleşimini kabul etmişti” dedi.
Ancak bugünden sonra Türkiye’nin NATO’dan herhangi bir askeri talebi olup olmayacağı konusundaki soruya karşılık “Sorunuza cevap verebilmek zor” yanıtını veren Pamir,  Türkiye’nin deneyimli bir askeri ordusu olduğunu söyledi ancak TSK’nın karşısında gayri müntezam savaşçı grupları bulunduğunu da belirtti.