Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın, Hükümetin işlerine fazla karıştığı gerekçesiyle Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı sert biçimde eleştirmesi hafife alınacak bir olay değildir, ciddi bir krizdir.
Bunun şu siyasi sonuçlarının olması beklenebilir:
1)Arınç’ın söz konusu açıklamayı Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun görüşünü alarak yaptığı anlaşılmaktadır. Bu durumda Erdoğan’ın karşısında sadece Arınç değil başta Davutoğlu olmak üzere Hükümet bulunmaktadır. Yani mevcut Hükümetle Erdoğan arasında bir güven bunalımı oluşmuştur.
2)“Çözüm Süreci” konusunda bile anlaşamayan Erdoğan ve Davutoğlu’nun Ak Parti’nin milletvekili adaylarının tespiti konusunda nasıl uzlaşmaya varacakları meçhuldür. Adayların tespiti ve sıralamasında yeni ve daha büyük bir krizin baş göstermesi muhtemeldir.
3)Erdoğan 2002’den bu yana kazandığı seçim zaferleri ve Cumhurbaşkanlığı seçiminde aldığı yüzde 52 oy nedeniyle Hükümetin icraatlarına müdahil olma hakkını kendinde görmektedir. Başta Davutoğlu olmak üzere Hükümet üyelerinin halk nezdinde Erdoğan kadar prestijlerinin olmadığı açıktır. Erdoğan halktan aldığı oya, Davutoğlu ve arkadaşları bulundukları makamlara güvenmektedir.
4)Davutoğlu ve arkadaşları Erdoğan’ın istediği çizgiye gelmezse seçimde alınacak sonuç Ak Parti’nin olağanüstü kurultayının toplanmasına yol açabilir, parti yönetiminde önemli değişiklikler yaşanabilir.
5)Son kamuoyu yoklamaları Ak Parti seçmenlerinin bir bölümünün “Çözüm Süreci”nden rahatsız oldukları, başta Öcalan olmak üzere PKK’lılara fazla taviz verildiğini düşündükleri, bu nedenle MHP’ye doğru kaydıklarını göstermektedir. Erdoğan’ın “Çözüm Süreci”nde Hükümetin attığı bazı adımlara karşı olduğunu söylemesi, partiden MHP’ye oy kaymasını önlemeye yönelik olabilir. Eğer gerçek buysa Arınç’ın ve onu konuşmaya yönlendiren Davutoğlu’nun Erdoğan’a yönelik eleştirileri açığa düşmektedir. Şayet böyle bir yanlış varsa bunun bedelinin olmaması düşünülemez.
++
Sonuç olarak önümüzdeki aylar siyasi açıdan önemli gelişmelere gebedir.
Muhalefet partilerinin yapamadığını Ak Partililer birbirlerine yapabilir.

FACEBOOK YORUMLARI