Dış politika sürprizlerle dolu. Bir ay önce “deli saçması” denebilecek görüşler bugün gerçeğin ifadesi olabiliyor.

Suriye’deki Esad rejimi bir ay önce can düşmanımızdı. Esad için “Katil” deniliyor, bir an önce görevden uzaklaştırılması gerektiği belirtiliyor, o gitmeden Ortadoğu’da barışın olamayacağı vurgulanıyordu.
Bugün gelinen noktada ise Türkiye’nin ulusal çıkarları Esad’ın gitmesine değil Suriye’de kontrolü tam anlamıyla ele almasına bağlı görünüyor.
++
Türk Silahlı Kuvvetleri önümüzdeki aylarda Esad rejimine destek vermek amacıyla Suriye’ye bir kara operasyonu düzenlerse kimse şaşırmasın!
Rusya ve İran destekli söz konusu operasyonla Suriye’de PYD ve IŞİD başta olmak üzere çeşitli muhalif güçler safdışı bırakılabilir, böylece Suriye’nin bölünmesinin önüne geçilebilir.
++
Suriye bölünürse, ABD destekli Kürdistan bir yanda, şeriatla yönetilen IŞİD rejimi diğer yanda yer alacak. Bugünkü Suriye de iyice küçülmüş olarak Rusya kontrolünde varlığını sürdürmeye çalışacak. Ülkedeki diğer etnik ve mezhepsel güçlerin de devletleşme çabası içine girmesi beklenebilir.
Böyle bir bölünme Suriye’ye huzur getirmeyeceği gibi Ortadoğu’da da çatışmaların, iç savaşların uzun yıllar sürmesinin yolunu açabilir.
++
Türkiye, Suriye politikasını baştan aşağı değiştirip Rusya ve İran’ın yanında Esad rejiminin hiç olmazsa şimdilik ayakta kalmasına yardımcı olursa, bu 15 Temmuz darbe girişimine destek verdiği artık gizlenemeyen bir gerçek haline gelen ABD’ye iyi bir ders olacağı gibi, o darbe girişiminin başarısız olması karşısında adeta yas tutan Avrupa’daki sözde dostlarımızın da akıllarını başlarına devşirmesini sağlayabilir.
++
Dış politikada radikal değişimlerin zorunlu olduğu bir dönemi yaşıyoruz.
Dün söylenenlerden dönmek tutarsızlık, beceriksizlik, sağa sola savrulmak değil ulusal çıkarların gereğidir.