FETÖ tarafından gerçekleştirilen darbe girişimi sırasında 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’ndan kalkarak sivil halkı, Meclis’i ve devlet kurumlarını bombalayan F-16’ları engellemeye çalışırken 9 şehit, 92 gazi veren Kahramankazan’da anlamlı bir yemek gerçekleştirildi.

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’ün ev sahipliğinde gerçekleştirilen yemekte, şehit yakınları ve gaziler bir araya geldi.
Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, 15 Temmuz darbe girişimi sırasında verdiği mücadele ile tarihe altın harflerle geçen bir destan yazan Kahramankazanlı şehitlerin yakınları ve gaziler onuruna akşam yemeği verdi.
Gözyaşlarını tutamadılar
Kahramankazan Belediyesi Kumpınar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen yemeğe 15 Temmuz şehitlerinin aileleri ve gazilerinin yanı sıra, bölücü terörle mücadele sırasında şehit düşen asker ve polislerin aileleri de katıldı. Yemeğe ayrıca, Kahramankazan Kaymakamı Engin Aksakal ve ilçe protokolü de hazır bulundu. Yemeğin ardından şehitlerin için Kuran-ı Kerim tilaveti okunarak dualar edildi. Ayrıca Kahramankazanlıların 15 Temmuz’da verdiği destansı mücadeleyi anlatan film gösterimi de yapıldı. Bu sırada salonda bulunan şehit yakınları ve gaziler gözyaşlarını tutamadı.
Gönül sofrasında yine buluştuk
Başkan Ertürk burada yaptığı konuşmada, 16 Temmuz sabahından bu yana, şehit yakınları ve gazilerle sürekli birlikte olduklarını ifade eden, “15 Temmuz darbe girişimini bozguna uğratan, bayrağı için, vatanı için şehit olmuş ve gazi olmuş aslan yürekli kardeşlerim. Rabbim bizi bu gönül sofrasında bir kez daha buluşturmayı nasip etti” dedi. “15 Temmuz darbe girişiminde 248 şehidimiz var. İlçemiz Kahramakazan’da ise 9 kardeşimiz şehit, 92 kardeşimiz de gazi oldu” anımsatmasını yapan Ertürk, şunları kaydetti:
Sizi hiç yalnız bırakmayacağız
“Bu gün belki de bu sofrada buluşamayabilirdik, hatta hiç olamayabilirdik. O gece atanmışıyla seçilmişiyle omuz omuza verdik. O gece aynı siyasi düşüncelerimiz olmasa da, farklı kültürlerden farklı etnik kökenlerden gelmiş olsak da, vatanımız için bayrağımız için mücadele ettik. Çocuklarımızın geleceği için mücadele ettik.
Sizler 15 Temmuz gecesi cesaretlerinizle, kararlı ve dik duruşunuzla tarih yazdınız. Birileri market kuyruğunda gıda stoklarken, birileri benzin istasyonlarında araçların deposunu doldurmanın telaşını yaşarken, sizler yavrularınızla beraber, milli değerlerimiz noktasında vatanına, bayrağına sahip çıkmak için orada F-16’lara kafa tutarak mücadele ettiniz. Elimizde silah yoktu ama imanımız vardı. Bu ülke için gözünü kırpmadan çıplak elle tüm dünyaya, kurşuna nasıl kafa atılır, F-16’ya nasıl kafa tutulur onu gururla onurla gösterdiniz. Bu süreç içerisinde elimizden geldiği kadar yanınızda olmaya çalıştık. Süreç içerisinde başkan yardımcılarımız ile belediyemize girmedik birlikte acılarımızı azaltmaya çalıştık. Sizler için ne yapsak az, ama bundan sonra da sizler için elimizden geleni yapmayı sürdüreceğiz. Şükürler olsun ki birlikte bu havayı teneffüs ediyoruz. Rabbim bugün ki birlikteliğimizin devam etmesini nasip etsin. Bu ülke için, bu millet için gözünü kırpmadan şehadete yürüyen şehitlerimize Allah’tan tekrar rahmet diliyorum. Tüm gazilerimize Allah’tan şifalar ve hayırlı ömürler diliyorum. Allah sizlerden razı olsun.”