Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr.Veysel Eroğlu, doğu-batı ayrımı yapmadan halka hizmet edildiğini belirterek “Başta baraj ve gölet olmak üzere Bakanlık olarak gereken ne varsa kısa zamanda tesis ederek halkımızın hizmetine sunuyoruz. Ancak bölücü örgütü, hem askerimize ve polisimize saldırıyor hem de bizim bölgede yürüttüğümüz faaliyetlerimizi engellemeye çalışıyor. Devletimiz de malumunuz üzere operasyonları başlatmış olup, bu operasyonları huzur iklimi sağlanıncaya kadar sürdürmekte kararlıdır” dedi.
Eroğlu, son günlerde yaşanan terör saldırıları hakkında bir değerlendirmede bulunarak bölücü terör örgütünün bölge halkına götürülen hizmetleri engellediğini söyledi. Bakan Eroğlu, hükümet olarak Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi adıyla bir çalışma başlattıklarını ve büyük bir gayretle bu projeyi devam ettirdiklerini, ancak bölücü terör örgütünün bu projeyi istismar ettiğini kaydetti.
“DOĞU-BATI AYRIMI YAPMADAN…”
Başta askerlere ve polise saldıran, güvenlik güçlerinin canına kast eden terör örgütünün bölge halkına götürülen hizmetleri ve yatırımları engellediğini vurgulayan Eroğlu şöyle konuştu:
“Biz ülkemizde doğu-batı, kuzey-güney ayrımı yapmadan yatırımlar yapıyor insanlarımıza hizmet götürüyoruz. Başta baraj ve gölet olmak üzere Bakanlık olarak gereken ne varsa kısa zamanda tesis ederek halkımızın hizmetine sunuyoruz. Ancak bölücü örgüt, hem askerimize ve polisimize saldırıyor hem de bizim bölgede yürüttüğümüz faaliyetlerimizi engellemeye çalışıyor. Devletimiz de malumunuz üzere operasyonları başlatmış olup, bu operasyonları huzur iklimi sağlanıncaya kadar sürdürmekte kararlıdır.”
“BAKANLIK ŞANTİYESİNDEKİ BİRÇOK ARAÇ YAKILDI”
Eroğlu, PKK terör örgütünün Diyarbakır, Bitlis ve Kars başta olmak üzere Bakanlığı’n birçok şantiyesine ve şantiyeleri koruyan güvenlik güçlerine saldırı düzenlediklerini baraj inşaatlarında kullanılan araçları yakmak suretiyle kullanılamaz hale getirdiklerini söyledi.
Geçtiğimiz günlerde Diyarbakır Silvan Baraj inşaatına iki farklı saldırı düzenlendiğini açıklayan Eroğlu, hem güvenlik açısından hem de saldırı yüzünden yolların bozulması sebebiyle Silvan Barajı inşaatına malzeme ikmali yapılamadığından inşaatın neredeyse durma noktasına geldiğini ifade etti.
Eroğlu, Diyarbakır Hani ile Kars Sarıkamış’ta gölet ve sulama şantiyesine, Bitlis Güroymak’ta sondaj şantiyesine terör saldırıları düzenlendiğini belirtti.
Ayrıca Tunceli Hozat’ta da orman yangınına giden müdahale ekibine saldırıda bulunulduğunu ve yangın söndürme aracının yakıldığını kaydetti.
Eroğlu, son bir ayda sadece Orman ve Su İşleri Bakanlığı şantiyelerine düzenlenen saldırılar sonucu 3 adet kamyon, 2 adet pikap,  2 adet arazöz, 1 adet kepçe ve 1 adet paletli ekskavatörün yakılarak kullanılamayacak hale geldiğini, ayrıca yüklenici firmaya ait bir adet pikap’a da el konulduğunu açıkladı.