Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan,  “Ey Ermeni diasporası, ey Ermenistan yönetimi, gelin buyurun, bizim arşivlerimiz. Belgeler burada. Bizim şu anda milyonu aşmış, şu anda tasnifi yapılmış belgelerimiz var. Senin ne kadar belgen var ? Sen de belgeleri koy” dedi. 

Erdoğan,  “Biz sadece kendi milletimiz son 100 yılda yaşadığı acıların peşine düşsek Ermeni iddialarından kat ve kat daha fazla söyleyecek sözümüz, soracak hesabımız çıkar” diye konuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “100. Yılında Dünya Savaşının Belgeleri” konulu Dünya Arşiv Yöneticileri Kongre ve Sergisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Açılış töreninde konuşan Erdoğan Ermenistan yönetimine çağrıda bulundu. Türkiye’nin 2015 yılını şanlı mücadelelerin ve zaferlerin 100. yılı olarak kutladığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Birileri de bu yılı, Türkiye karşıtlığının, Türkiye düşmanlığının bayrağı haline dönüştürmek istiyor” dedi. Ermeni diasporasının dünyanın her yerinde soykırım iddialarına dayalı kampanyalarıyla Türkiye düşmanlığını geniş toplum kesimlerine aşılamaya çalıştığını belirten Erdoğan, “Bu kampanyaların amacı, tarihin bir döneminde Ermenilerin yaşadığı acıları canlı tutmaktan ziyade, doğrudan ülkemize ve milletimize düşmanlık yapmaktır. Biz en başından beri aynı ilkeli, tutarlı tavrı sürdürüyoruz. Ne diyoruz? Dediğimiz şu; Tarihin her döneminde olduğu gibi, bu büyük savaş yıllarında da yaşanmış acılar, trajediler olabilir. Bundan sadece Ermeniler etkilenmiş değildir. Balkanlarda tarihin en büyük Müslüman katliamları bu dönemde yaşanmıştır. Anadolu’da Ermenilerin gördüğü zarar kadar, Ermenilerden zarar gören yüz binlerce Müslüman vardır. Bunlar belgelerde kayıtlıdır. Bu mesele günlük siyasete, hele hele uluslararası politikaya alet edilecek bir mesele değildir” diye konuştu.
Ermenistan yönetimine çağrıda bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ey Ermeni diasporası, ey Ermenistan yönetimi, gelin buyurun bizim arşivlerimiz. Belgeler burada. Bizim şua nda milyonu aşmış, şu anda tasnifi yapılmış belgelerimiz var. Senin ne kadar belgen var ? Sen de belgeleri koy. Tarihçileri görevlendirelim. Arşivcilerimizi görevlendirelim. Siyaset bilimcilerimizi görevlendirelim. Hatta hatta arkeologları, hukukçuları görevlendirelim. Gelsinler bu belgeler üzerinde çalışsınlar. Herşey ortada. Ülkeleri dolaşıp, oralarda para yedirmek suretiyle, oralarda lobiler oluşturmak suretiyle, ahlaki olmayan yollara tenezzül etmek suretiyle, Türkiye’nin aleyhinde yapacağınız kampanyalardan birşey kazanamazsınız” dedi. (DHA)

FACEBOOK YORUMLARI