Karaman’ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında su baskını sonrası 18 işçinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin hazırlanan iddianamede, şüphelilerden Ali Kurt’un teknik nezaretçi defterini, Naci Özsoy’un ise barutçu defterini olaydan sonra doldurduğu bilgisine yer veril

BARDAK – Karaman’ın Ermenek ilçesindeki kömür ocağında su baskını sonrası 18 işçinin hayatını kaybettiği olaya ilişkin hazırlanan iddianamede, şüphelilerden Ali Kurt’un teknik nezaretçi defterini, Naci Özsoy’un ise barutçu defterini olaydan sonra doldurduğu bilgisine yer verildi.
İddianamede, hakkında “Bilinçli taksirle birden fazla kişinin ölümüne neden olma” ve “Özel belgede sahtecilik” suçlaması yapılan teknik nezaretçi Ali Kurt’un teknik nezaretçi defterini olaydan sonra doldurduğu belirtildi.
“Üretim alanındaki eski imalatı bildiği gerçeğini gizlediği”, “Eski imalat haritasını temin etmediği” ve “Ocağın imalat haritasına işlenmesi için çaba sarf etmediği” ileri sürülen Kurt’un kontrol sondajı yapılması için gerekli olan sondaj makinesi bulunmamasına rağmen can güvenliği için önemli olan bu hususu teknik nezaretçi defterine yazmayıp, ruhsat sahibi Cenne Şirketini ve rödovansçı Has Şekerleri uyarmadığı ifade edildi.
İddianamede, şüphelinin görevini gerektiği şekilde ifa etmediğine, bu konuda gerekli özeni göstermediğine dikkat çekildi. 
Şüphelinin teknik nezaretçi defterine teftiş raporunda belirtilen eksikliklerin giderilmesi ve sondaj makinesi temin edilmesi gerektiğini yazdığını iddia etse de kaza olduğu zaman ocağa gelerek defteri sonradan doldurduğunun anlaşıldığı aktarılan iddianamede, şunlar kaydedildi:
“Teknik nezaretçi defterine şüphelinin yaptığı eklemeler, ilk bakışta dahi kuşku uyandıracak şekildedir. Normalde şüpheli tüm raporlarını ‘bu rapor önceki raporlarda verilen talimatlara ve yönergelere uyulması gereği ile tebliğ edildi’ şeklinde bitirirken, 20 Ağustos 2014 tarihli raporda bu ibarenin peşine “Ayrıca MİGEM tarafından yapılan teftişte istenilen yer altı sondaj makinesinin temini ve kullanımı gereği de tebliğ edildi’ cümlesi eklenmiştir. Teknik nezaretçi defterinde sondaj hususuna değinilmiş, 2 Eylül 2014 tarihli raporda da sondajla ilgili cümlenin olduğu bölümde kazıntı, daksilleme ve ekleme yapıldığı çıplak gözle dahi görülebilmektedir. Sondaj makinesi hususunun geçtiği diğer rapor olan 25 Ekim 2014 tarihli raporu da kazadan sonra yazdığına dair ifadeler olduğu gibi, normalde 15 günde bir rapor yazan şüphelinin 9’uncu günde bu raporu yazmış olması da kuşku uyandırıcıdır.”
Ali Kurt tarafından Hasşekerler Ocağının Teknik Nezaretçi Defterinin geriye dönük olarak sonradan doldurulduğu veya tahrif edildiğinin iddia edilmesi nedeniyle söz konusu defterin incelenmek üzere Ankara Jandarma Kriminal Daire Başkanlığına gönderildiği belirtildi. (AA)