Moody’s Türkiye’deki erken seçimlerin siyasi kararsızlığı uzattığını ve ekonomik dalgalanmaları yoğunlaştırdığını belirtti.Moody’s, Moody’s Türkiye hakkında yayınladığı değerlendirmede önce 7 Haziran seçimlerinden sonraki süreci özetledi.

ANKARA – Moody’s erken seçimin “siyasi çıkmaza” çözüm getirmeyebileceğini belirterek, anketler farklılıklar gösterse de, hiçbir siyasi partinin şu anda gelecek seçimlerde tek başına basit çoğunluğu alamayabileceğinin göründüğünü bildirdi. Yeni bir koalisyon müzakeresi turunun yaşanabileceğini iddia eden Moody’, “Böylesi bir hükümet doğası gereği istikrarsız olabilecektir ve 2019’da parlamenter dönemin nominal sonundan önce ek seçim olasılığını da yüksek umabiliriz” dedi.
Moody’s Türkiye’deki erken seçimlerin siyasi kararsızlığı uzattığını ve ekonomik dalgalanmaları yoğunlaştırdığını belirtti.
Moody’s Türkiye hakkında yayınladığı değerlendirmede önce 7 Haziran seçimlerinden sonraki süreci özetledi. Siyasi belirsizlik döneminin uzamasından dolayı yeni bir seçimin kredibiliteyi negatif etkileyebileceğini belirten Moody’s, bunun dış kırılganlıkların azaltılması ihtiyacı ile yatırım ikliminin iyileştirilmesine ve ekonomik büyümenin yeniden faaliyete geçmesine yönelik ekonomik politikaların uygulamasında gecikmeye yol açacağını kaydetti.
Yükselmiş jeopolitik riskler ve artan piyasalardan uzaklaşma davranışı ortamında, politik hareketsizliğin finansal istikrarsızlığa yöneltebilecek bir dış şok riskini şiddetlendirdiğini kaydeden Moody’s, “Kasım seçimleri siyasi çıkmaza çözüm getirmeyebilir. Anketler farklılık gösterse de, büyük olasılıkla çok partili koalisyon ya da azınlık hükümetiyle sonuçlanacak bir başka inatçı koalisyon müzakereleri turunu akla getirerek hiçbir siyasi partinin şu anda gelecek seçimlerde tek başına basit çoğunluğu alamayabileceği görünüyor. Böylesi bir hükümet doğası gereği istikrarsız olabilecek ve 2019’da nominal parlamenter dönemin bitiminden önce yeni bir seçim olasılığını da yüksek umabiliriz” dedi.
Bunun hükümet için büyümeyi artırıcı yapısal reform önlemlerinin uygulanması, hassas bir siyasi ortam içinde güçlü mali ve para politikası çapasını sürdürme konusunda bir zorluk olacağını kaydeden Moody’s seçim hükümetinin artan küresel dalgalanmalar arasında sınırlı reform kapasitesi olacağını bildirdi.
Geçici hükümetin teşkilinin oluşturduğu belirsiz siyasi ortamın tırmanan jeopolitik riske rastgeldiğini kaydeden Moody’s bu riskleri şöyle sıraladı.
“-PKK ile ateşkesin Temmuz 2015’te (Türkiye’de şiddetin artışını getirerek) bozulması ve Çin’deki piyasa türbülansının şiddetlendirdiği yükselen piyasalara yönelik riskten kaçınma. Türk lirası dolara karşı yılbaşından bu yana yüzde 24 zayıflamak suretiyle önemli bir baskı altında, portföy çıkışları dış döviz rezervleri üzerinde baskı oluşturarak hızlanmış durumda, rakamların sergilediği gibi içteki Türk varlıklarında yabancı sahipliği ve hükümet tahvili piyasası tüm zamanların düşüğünde.”
Moody’s Türkiye’nin bu yıl geçen yıl elde ettiği yüzde 2.9’luk büyüme sonrasında yüzde 2.5 büyüyeceğini bildirdi. Düşük petrol fiyatlarına karşın liradaki zayıflığın enflasyonun yüksek tuttuğuna değinen Moody’s, bunun büyümeyi canlandırmak için parasal teşvik uzamına ek sınırlamalar getireceğini belirtti.
Moody’s Kasım seçimlerinin etkin bir hükümet ortaya çıkaramamasının en çok Türkiye’nin çekim kapasitesi ve ertelenmiş bulunan yatırımcı güveni üzerinde etkide bulunacağını, bunun Türkiye’nin kredi verilebilirliği  üzerinde ek bir yük oluşturacağını bildirdi.