Erken seçime ülkeyi krizden kurtaracak mucizevi bir ilaç gibi bakanlar var. Özellikle Ak Partililer, muhtemel bir seçimde HDP’nin baraj altında kalacağını, böylece Ak Parti’nin 300’ün üzerinde milletvekili çıkaracağını düşünüyorlar.
İhtiyatla yaklaşılması gereken bir tahmindir bu.
Seçmen davranışları birkaç ay içinde çarpıcı değişiklikler göstermez.
Erken seçimde sandıktan tek başına Ak Parti iktidarı çıkması ihtimali, bugünkü tablonun benzerinin çıkma ihtimalinden daha güçlü değildir.
++
Olayın bir de şu boyutu var:
Seçmenin ortaya her zaman ülke yararına bir sonuç çıkarmadığı gerek dünya gerekse Türkiye örneklerinde yaşandı birçok kez.
Adolf Hitler’in Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi 1933 seçiminde yüzde 44’le iktidara gelmeyi başarmıştı.
Alman seçmen 1934 seçiminde biraz daha ileri gitti, bu defa Hitler’i yüzde 89 oyla Cumhurbaşkanı yaptı.
Seçmenin bu kararlarının sonraki yıllarda Almanya başta olmak üzere dünyanın başına nasıl felaketler açtığını tarih kitapları ayrıntılı olarak yazar.
Almanya’dakine benzer bir durum İtalya’da yaşandı.
Ulusal Faşist Parti’yi kuran Benito Mussolini 1922’de iktidara gelmeyi başardı, 1943’e kadar başbakan, 1943’den 1945’e kadar Cumhurbaşkanlığı koltuğunda oturdu. Onun dönemi de dünya için olduğu kadar İtalya halkı için de büyük talihsizlik oldu.
++
Türkiye de 1970’li ve 1990’lı yılların önemli bir bölümünü koalisyonlarla geçirdi. O yıllarda yapılan bir çok seçimde seçmen tek parti iktidarı çıkarsa, ülke belki de krizden krize sürüklenmeyecek, hatta 12 Eylül askeri darbesi olmayacaktı.
Seçmen davranışlarının her zaman isabetli olmadığını gösteren bir örnek de 12 Eylül darbesinden sonra 1982’de yapılan referandumda Kenan Evren’in yüzde 91 oyla Cumhurbaşkanı seçilmesiydi.
++
Sonuç olarak diyeceğim şudur:
Seçmene adeta şaşmaz teraziye sahip ilahi bir güç atfetmek yanlıştır; geçmişte dünyada ve bizde vahim hatalar yaptığı görülmüştür.
Demokrasi ülkeyi yöneticekleri belirlemek için mevcutlar içinde en iyi sistemdir ama defoları olduğunu, zaman zaman işleri çıkmaza soktuğunu da unutmamak gerekir.