12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerin ardından 24. dönemin 1. yasama yılı milletvekillerinin yemin töreni ile başladı. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) en yaşlı üye sıfatıyla CHP İstanbul Milletvekili Oktay Ekşi 'nin geçici başkanlığında toplandı.

Meclis koridorlarında kısa bir tur attım dün.
Gördüğüm manzara şuydu:
Liderlerin kolayca telaffuz ettiği erken seçim milletvekilleri için ciddi bir strese dönüşmüş durumda.
7 Haziran’da 353 milletvekili ilk kez Meclis’e girdi. Yeni bir seçime gidilirse onların yeniden seçilip seçilmeyeceği belli değil. Meclis’in kıdemli milletvekillerinin akıbetlerinin ne olacağı da meçhul.
Örneğin, Ak Parti’de üç dönem kuralına takıldığı için seçilemeyen 76 milletvekilinin listelere yeniden girmesi söz konusu. Bülent Arınç, Beşir Atalay, Ali Babacan, Hüseyin Çelik, Cemil Çiçek, Binali Yıldırım, Faruk Çelik, Mehdi Eker, Taner Yıldız, Bekir Bozdağ , Mevlüt Çavuşoğlu, Ömer Çelik gibi ağır topların seçilebilmesi için kimler devre dışı kalacak acaba?
++
’de de erken seçimin ciddi sorun yaratması bekleniyor.
Birçok il’de adayları ön seçimle belirleyen CHP, Yüksek Seçim Kurulu’na aynı listeyi mi verecek, yoksa yeniden ön seçim mi yapacak?
Kontenjan adaylarının durumu ne olacak?
++
MHP’de listeleri Devlet Bahçeli birkaç yakın çalışma arkadaşıyla birlikte yaptığı için fazla sorun çıkması beklenmiyor.
Ancak Bahçeli’nin medyanın kendisine karşı parlatmaya çalıştığını düşündüğü Meral Akşener’i yeniden aday yapmayacağı konuşuluyor. Bahçeli ayrıca CHP’ye “dinsiz parti” imasında bulunduğu için grup başkan vekilliği görevinden aldığı Yusuf Halaçoğlu’nu da liste dışı bırakabilir.
++
Erken seçimden korkanlar arasında ’liler de var.
Artan terör olayları nedeniyle HDP’nin oylarında düşüş olduğu kamuoyu yoklamalarına yansıdı. Böyle giderse Kasım’da yapılacak seçimde HDP barajı aşamayabilir ve bu partinin 80 milletvekili de Meclis dışında kalabilir.
++
CHP’den istifa edip bağımsız kalan İstanbul Milletvekili İhsan Özkes de yeniden seçilme şansı olmadığı için doğal olarak erken seçimi hiç istemeyen milletvekilleri arasında yer alıyor.
++
Sonuç olarak diyeceğim şu:
Sevgili okurlar; sade vatandaş olmanın kıymetini bilin, bugünlerde milletvekili olmak çok zor…

Siz ne düşünüyorsunuz? Yorumunuzu bekliyoruz...

PAYLAŞ
Önceki İçerikKANDAN BESLENEN YARATIKLARA LANET OLSUN
Sonraki İçerik5 görüş, 5 analiz
Nuri Kayış
Gazeteciliğe 1977 Son Havadis gazetesinde başladı, Hür Anadolu, Başkent, Ulus, Günaydın ve Sabah gazetelerinde çalıştı. RTUK Başkanlığı yapan yazarımızın 14 adet yayınlanmış kitabı bulunmaktadır.