TESK, TZOB, TÜRK-İŞ, HAK-İŞ, MEMUR-SEN, Türkiye KAMU-SEN, TİSK ve TOBB temsilcileri CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile görüştü. Kılıçdaroğlu ile görüşen heyet adına yapılan ortak açıklamayı TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu okudu.
Açıklamada, “Bizler; ülkemizin çalışan ve üreten kesimleri olan, esnaflarını, çiftçilerini, işçilerini, memurlarını ve işverenlerini temsilen bugün buradayız” denilirken, “Bizler, ülkemiz nüfusunun yüzde 85’ini temsil ediyoruz; toplumun tüm kesimleri bu gurupta temsil ediliyor” ifadelerine yer verildi.
Açıklamada milletvekili seçimine yüksek oranda katılım sağlanmasından dolayı vatandaşlara teşekkür edilirken, Türk halkının sağlam bir demokrasi geleneğine sahip olduğunu bir defa daha gösterdiği vurgulandı.
Sandıktan “koalisyon tablosu yani uzlaşın” mesajı çıktığının altı çizilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Erken seçimin ülkemizdeki yapısal sorunlara kalıcı bir çözüm getirmeyeceğini ve vakit kaybettireceğini düşünüyoruz. Dolayısıyla mevcut parlamento aritmetiği içinde bir hükümetin kurulmasını arzu ediyoruz.
Küresel iktisadi ortamda belirsizliklerin yeniden arttığı, risklerin daha fazla hissedilir olduğu, kritik bir dönemdeyiz. Çevre coğrafyamızdaki ekonomik ve siyasi çalkantılar da artıyor.
Tüm bu gelişmeler karşısında hazırlıklı olmak ve gereken tedbirleri alabilmek için yeni Hükümetin bir an önce işbaşı yapması gerekiyor. Ufukta dalgaların kabardığının göründüğü bir ortamda, gemi kaptansız bırakılamaz.