Koalisyon pazarlıkları başarısızlıkla sonuçlanıp erken seçime gidilmek zorunda kalınırsa bundan herhalde en fazla HDP zararlı çıkar.
Seçim kampanyası sırasında son derece barışçı bir söylemle seçmenin karşısına çıkan HDP, seçimin ardından şu önemli yanlışları yaptı:
-Selahattin Demirtaş meydanlarda Abdullah Öcalan’ın adını hiç anmamıştı. Ama seçimde barajı aştıklarını görünce ilk teşekkür ettiği isim Öcalan oldu.
– Yine meydanlarda Öcalan posterleri ve PKK flamaları görünmüyordu. Oysa seçimden sonra her yere Öcalan posterleri ve PKK flamaları asılmaya başlandı.
– HDP’nin yeni seçilen Muş Milletvekili Burcu Çelik Özkan, korucular için, “Bu memleketten defolup gideceksiniz. Bize uzattığınız o keleşi size çevirmesini biliriz” dedi.
– Diyarbakır’da PKK ile bir başka Kürt örgüt arasında iki taraftan da ölenlerin olduğu çatışmalar yaşandı.
– Barış Süreci sadece Ak Parti’yle sürdürebileceği halde Demirtaş daha ilk günden “Ak Parti ile koalisyon yapmayız” diye konuştu.
– Binlerce PKK’lının silahlarıyla konuşlandığı Kandil’den HDP’yi yönlendiren açıklamalar yapıldı.
++
HDP’nin kendi tabanından aldığı oylarla barajı aşmadığı biliniyor. Bu partinin aldığı oyların yaklaşık yüzde 6’sı emanet.
Aslında CHP’li olup Ak Parti’yi iktidardan düşürmek için oylarını HDP’ye veren bazı dostlarım şu günlerde bir hayli kaygılı. Henüz açıkça ifade etmeseler de kendi kendilerini “Acaba hata mı yaptık” diye sorguladıklarını sanıyorum.
HDP’nin yeni bir durum değerlendirmesi yapması ve hiç olmazsa bundan sonra emanet verilen oylara saygılı bir tutum içine girmesi gerekir.
Aksi takdirde yapılacak erken seçimde yüzde 13’ü bir tarafa bırakın barajı aşması bile zordur.
Erken seçimde Ak Parti, CHP ve MHP’nin oylarında kayda değer kaymalar olması beklenemez. Üç parti de 7 Haziran’dakine yakın oylar alırlar.
HDP’nin söz konusu tabloyu sağlıklı biçimde değerlendirmesi ve doğru yolu bulması hem ülkenin hem de kendilerinin yararınadır.