CHP İzmir 2. Bölge 6’ncı sıra milletvekili adaylığı, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından düşürülen Atilla Sertel’in bireysel başvuruda bulunduğu Anayasa Mahkemesi’nin görüş istediği Adalet Bakanlığı’ndan, 20 sayfalık savunma geldi. Savunmayla ilgili açıklama yapan Sertel’in avukatı Murat Ergün, “Bakanlık çeşitli örnekler vermiş, hepsinde bizim haklılığımızı ortaya koyuyor. Sonuç bölümünde ise alışılmışın dışında başvurunun reddi yerine takdirin mahkemede olduğu görüşü açıklanmış ki bu da önemli biri tespit” dedi.
CHP İzmir 2. Bölge için ön seçime girip üçüncü olan ve ardından da kontenjan adaylarından dolayı 6’ncı sıra milletvekili adayı gösterilen Atilla Sertel için YSK’ya, Basın İlan Kurumu delegesi olduğu için itirazda bulunulmuştu. Bu itiraz sonrasında ise YSK bu durumu ‘kamu görevi’ olarak kabul ettiği için Sertel’in adaylığını düşürmüştü.
Bu şoke eden gelişme üzerine Atilla Sertel, YSK’nın karalarına itiraz edilemediği için Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuruda bulundu ve başvuru talebi kabul edildi.
Bu gelişme sonrasında Anayasa Mahkemesi’nin talebi üzerine Adalet Bakanlığı’nın da 20 sayfalık savunma görüş yazısını 23 Haziran’da tamamladığı öğrenildi.