CUMHURBAŞKANI Recep Tayyip Erdoğan’ın, A Haber ve ATV ortak canlı yayınında gazeteci Melih Altınok’un sorularını yanıtlarken kullandığı bazı sözlerin hurriyet.com.tr’de veriliş şekline tepki gösteren yaklaşık 200 kişilik bir grup Hürriyet Gazetesi’nin Bağcılar’daki merkez binasına saldırdı.
Minibüs ve otomobillerle saat 23.15 sıralarında Hürriyet Gazetesi’nin önüne gelen göstericiler, önce bahçe girişindeki bariyeri kırıp güvenliği aşarak binaya girmeye çalıştı. Bu sırada çevredeki güvenlik kameraları hasar gördü. Bina girişindeki camlar ve döner kapı taş ve soplarla kırılırken, bilgisayarlara da hasar verildi. Saldırganların binaya girmeleri bina güvenliği tarafından güçlükle önlendi. Olay sırasında bazı güvenlik görevlilerine taş isabet etti. Saldırganlar, bir süre sonra polis ekiplerinin gelmesi üzerine bahçe dışına çıkarıldı, ancak dağılmadı. Olaylar sırasında bina önündeki bazı otomobillerin de camları kırıldı.
“HUKUK ZEMİNİNİN DIŞI”
“Bu saldırı iktidar partisi yandaşları tarafından yapılıyor. Bir demokraside siyasi partiler, şiddetle arasına mesafe koymalı. Bir kırılma vardır. Onu geçtiğiniz noktada hukuk zemininin dışına çıkarsınız. Bir gazeteyi protesto etmek için önüne gelebilirsiniz ama şiddet kullandığınız anda bu bir suçtur. Zaten yarın da avukatlarımız gerekli girişimlerde bulunacaklar.
Ben çok üzüldüm. Buraya saldıran kişiler Sayın Cumhurbaşkanımız lehine slogan atıyorlardı. Bu saldırıyı yapanların Cumhurbaşkanı’nı bu şekilde sahiplenmesi de ilginçtir”
“HERKES OTURUP DÜŞÜNMELİ”
“Biz hatamız varsa düzeltiriz, kabul de ederiz. Biz de konuyu inceliyoruz. Onların iddiası çarpıtıldığı şeklinde. Fakat dinlediğimizde o söz aynen ağzından çıkmış. Fakat bağlamı ne? Biz de tartışıyoruz. Diyelim ki; hurriyet.com.tr’deki editör arkadaşımız hata yaptı. Bunun cezası kalkıp taş ve sopalarla cam çerçeve kırmak mıdır? Bugün Türk demokrasi tarihine kara bire sayfa olarak geçecektir. Ben bu nahoş olaydan sonra herkesin oturup düşünmesini istiyorum. Bu kutuplaştırıcı dilin bir an önce terkedilmesi gerekiyor”
“GAZETECİLİKTEN VAZGEÇMEYİZ”
“Sosyal medyada paylaşılanlara bakınca, Madımak olayına benzeten, Hadi gelin Madımak gibi yakacağız diyenler var. Bu tür tweetlerle ilgili insan ne diyeceğini bilemiyor. Hepsini yargıya taşıyacağız. Bu saldırılar nedeniyle bağımsız gazetecilikten vazgeçecek değiliz. Bağımsız gazetecilik yapmaya devam edeceğiz.