Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meksika ziyareti sırasında ABD’de üç Müslüman öğrencisinin öldürülmesi olayında sessiz kaldığı içn ABD Başkanı Barack Obama’ya seslenmesi dikkat çekti

LONDRA(ANKA) –  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Meksika ziyareti sırasında ABD’de üç Müslüman öğrencisinin öldürülmesi olayında sessiz kaldığı içn ABD Başkanı Barack Obama’ya seslenmesi dikkat çekti. BBC, başlığa “Türk lideri, Obama’ya meydan okuyor” yorumunu çıkardığı haberinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Batılı toplumlarda Müslümanlara yapılan muameleyi eleştirdiğini belirtirken “Obama Yönetimi ile ilişkileri de Suriye ve Irak’taki ihtilaf konusunda gerildi” diyor.
BBC, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ABD Başkanı Barack Obama’yı, ABD’de üç Müslüman öğrencisinin öldürülmesiyle ilgili sessizliği nedeniyle eleştirdi” sözleriyle girdiği haberinde Erdoğan’ın “Biz siyasiler, ülkemizde işlenen cinayetlerden sorumluyuz. Tavrımızı ortaya koymak zorundayız” ifadelerini yansıtıyor.
“Türk lideri bu sözleri Meksika’ya bir ziyaret sırasında dile getirdi” diyen BBC,  Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın cinayetlere ilişkin konuşmadıkları için Başkan Obama, Başkan Yardımcısı Joe Biden ve Dışişleri Bakanı John Kerry’yi eleştirdiğini anlatıyor.
BBC, Erdoğan’ın “Eğer siz, bu tür bir olay karşısında sessiz kalırsanız, dünya da size her zaman sessiz kalacaktır” uyarısını da aktardığı haberinde Erdoğan’ın Batı topluluklarında Müslümanlara yapılan muameleyi artan biçimde eleştirdiğine dikkat çektikten sonra Erdoğan ile ilgili şunları söylüyor:
“Obama Yönetimi ile ilişkileri Suriye ve Irak’taki ihtilaf konusunda da gerildi. Türkiye ve ABD, İslam Devleti militanlarına karşı mücadelede müttefik ancak son altı ayda taktik konusunda görüş ayrılıklarını ortaya çıktı”