İnanın Türkiye’de artık yaşamakta, gazetecilik yapmak da zorlaşmış. İsveç’e gazetecilik ve düşünce özgürlüğü konusunda yaptıkları mücadelelerinden dolayı ödül almak için gelen Can Dündar ve Erdem Gül’ü izlerken ve onların bu görüntülerini Facebook’dan canlı yayın yaparken gördüm.

Bu görüntüleri, yazdığım haberi internet üzerinden Türkiye’ye yayın yaptığım için beğenenler de oldu tepki gösterenler de oldu.
Koyduğum her görüntüye 100 kişinin üzerinde bakan olmuş. Bunlardan kaçının bu gazetecilere sempati ile ya da hain olarak baktığını tahmin edemem.
Ancak bu görüntüleri izleyip de görüşlerini yazanlara baktığımda gördüm ki, onlar iki gazeteciyi casus ve vatan haini yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın etkisinde kalmışlar.
Mahkemede bu suçlar hakkında delil bulunamamasına rağmen onlar sadece ve sadece Türkiye’nin en üst makamında oturan Cumhurbaşkanı’nın sözlerini alarak bu yargıya varmışlar.
Bu gelen tepkiler beni de etkilemedi desem yalan olur. Türkiye tarihine geçecek iki gazetecinin davası, bu mahkeme ile daha da ünlenen iki meslektaşım. Onlar hapiste iken yazılar da yazdım. En azından köşe yazısı yazdığım gazete Sonsöz de kullanırım diye birlikte fotoğraf çektirip kullanıp, kullanmamı bile kafamda muhakeme ettim.
Düşünebiliyor musunuz?
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kaynaklı algı operasyonu ve toplumdaki akıl tutulmasının etkilerini. Onun için gelinen durum bırakın düşünce basın özgürlüğünü toplumdan gelen koşullu baskı nedeniyle birlikte fotoğraf çekip yayınlamak bile bazı gazetecileri endişeye gark ediyor.
Gazeteci her yerde gazetecidir. Haber onun vazgeçilmezidir.  Gideceğiniz görevin ve yerin durumu ne olursa olsun, oraya sadece ve sadece haber değeri olduğu için gidersiniz. Ben de 35 yıllık gazeteci olarak meslektaşlarımı sağıma soluma alarak fotoğrafımı gururla çektirdim.
CAN DÜNDAR VE ERDEM GÜL’Ü İZLEDİĞİM İÇİN TEPKİ ALDIM
Yazılarımı ilgi ile zaman zaman eleştiri ile izleyen dostlarım da var. Ben onların eleştirilerine de hiçbir şekilde tepki vermedim ve vermem de.
Herkesin düşüncesine saygım vardır. Dünyaya gelen her canlıya bakın, hepsi farklı, hepsinin değişik görüntüleri, renkleri ve huyları var. Bizlerde düşünce bazında farklı olabiliriz. Onların doğruları bazılarının doğruları olmaz. Bazılarının doğru bildikleri ve inandıkları da onların doğruları olmaz. Böyle bir gerçek ve döngüde yaşıyoruz.
DEVLET AJANSI TÖRENDE
NEDEN YOKTU?
Yaklaşık 35 yıllık gazetecilik yaşantımda her habere gittim. Bu haber bana yaramaz. Buna sansür koyayım. Gazeteme girmez” diye hiç düşünmedim.
Gittiğim haberlerde de öyle şeyler oldu ki, yaptığım haberlerin en güzelleri oradan çıktı diye bilirim.
İşte Türkiye’de ve dünya basınında büyük ilgi ile izlenen Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Müdürü Can Dündar ile Ankara Temsilcisi Erdem Gül’ün İsveç’teki ödül haberlerini izlerken, İsveç’te Anadolu Ajansı’na çalışan gazetecilik yapan meslektaşlarımı görmedim.
Bu haber onların ilgisini çekmedi mi, yoksa Anadolu Ajansı’nın ”Onlar Türkiye casus, casusları izleyip de ne yapacaksınız” mantığımı?
Bunun arkasında ne var onu bilemem. Ancak spor dahil her habere koşturan bu Anadolu Ajansı mensubu meslektaşlarım bu habere hiç ilgi göstermediler.
İşte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın buradaki etkisini hissettim. Türkiye’yi ve ona bağlı olan kurumları nasıl etkileyebiliyor gördüm.
RECEP TAYYİP ERDOĞAN’IN ETKİSİ HER YERDE HİSSEDİLİYOR
Ben de eski bir Anadolu Ajansı mensubuyum. 1990’lı yıllarda 4 yıl İsveç Temsilcisi olarak çalıştım. Anadolu Ajansı’nın o zamanı ile bugünkü zamanını ve değişimini hissettim. Ben bu habere gitmeseydim sanıyorum meslek yaşantımın sonu olurdu.
İşte Türkiye nereden, nereye gelmişinin açık net fotoğrafını burada gördüm. Haber değeri açısından bence tartışılmaz olan bu haberi Türkiye’ye servis yapması gereken devlet ajansı konumundaki Anadolu Ajansı, hem yazılı hem görüntülü çalışan 2 mensubunu görevlendirmiyor.
İşte Türkiye’nin İsveç’den yansıması budur ki Türkiye gerçeğini böyle acı şekilde yaşadım.