Geçen gün Mısır’lı bir arkadaşımla konuşuyorduk. Recep Tayyip Erdoğan ile Mısır’ın efsane lideri Cemal Abdül Nasır’ın siyasi kariyerlerinde yaptıkları uygulamalardaki benzerliği konuştuk.

1952 yılında yaptığı kansız askeri darbe ile Mısır da bir yeni dönemi başlatan Cemal Abdül Nasır, Hur Subaylar Hareketi’nin gerçekleştirdiği devrimde halk arasında prestijli bir general olması nedeniyle başa geçirilmesi 2002’de iktidara seçimle gelen Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk zaman ki, günlerini hatırlatıyor.
NASIR MİLLİYETÇİ ERDOĞAN MÜSLÜMAN MİLLİYETÇİ
Türkiye’de beğenelim, beğenmeyelim yaptığı değişiklikler ile devrim niteliğindeki değişiklikler de Nasır’ın yaptıkları ile örtüşüyor. Nasır, Arap milliyetçiliği ile  siyasi güce ulaşırken, Erdoğan’da milliyetçi, Müslüman gençliğe yatırım yaparak burada da bir benzerlik içerisinde.
Nasır, devrimin ilk yıllarında Mısır’daki İngiliz varlığına  ve nüfuzuna son verilmesi ve ülkenin bağımsızlığı için kolları sıvaması ile Erdoğan’ın izlediği dış politika ile tüm eski müttefikleri ve komşuları ile ipleri koparmasını da bu çerçevede anlayabiliriz.
NASIR İLK CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İLK BAŞKAN HAYALİNDE
1953 yılında monarşinin kaldırılması ve cumhuriyetin ilanı sonrasında devrimin göstermelik lideri General Nasır’ın  Mısır Cumhuriyeti’nin ilk Cumhurbaşkanı olması ile Erdoğan’ın Türkiye’nin ilk Başkan’ı olma arzusu da örtüşüyor.
Süveyş Kanalı’nın millileştirmesiyle, Arap dünyasının lideri haline gelen Nasır’ın bu hareketi de Erdoğan’ın İsrail Devlet Başkanı Simon Peres ile Davos’ta’’ONE MİNUTTE’’ diyerek o yıllarda Arap dünyasındaki popülerliği açısından da bir benzerlik olarak tespit ettik.
Erdoğan’ın Rus uçağını düşürene kadar, ABD ile RUSYA arasındaki mesafeli durma stratejisi de burada ortak benzerlikler arasında yer alıyor.
NASIR, SOSYALİST BİRLİK ERDOĞAN İSLAM BİRLİĞİ HEDEFİNDE
Arap Sosyalist Birliği’ni kuran Nasır, burada da Erdoğan’ın İslam ülkelerini bir arada getirme gayretlerini hatırlatıyor.
Ayrıca, Mısır’ın sosyalist ülkelerle yakınlaşmaya girerek, özellikle Sovyetler Birliği’nin teknik ve mali yardımlarıyla geniş çaplı bir kalkınma hamlesi de Erdoğan’ın İslam ülkelerinden sağladığı sıcak para ile Türk ekonomisini ayakta tutan politikası da göze çarpan başka bir gerçek. Erdoğan’ın türbanlı kadınlar konusunda da Nasır’ın politikaları ile benzerliği var. Nasır’ın genel de kadın haklarını genişletme ve eğitimi yaygınlaştırma politikası Erdoğan ile tam örtüşmese de türbanlı kadınlara yönelik politikası açısından bir benzerlik tarafı var.
BENZER OLMAYAN YANI SİGARA
28 Eylül 1970’te Arap liderleriyle yaptığı zirve sonrası, ağır bir kalp krizi geçirerek yaşamını yitiren Nasır, bir sigara tiryakisi idi. Erdoğan ile benzer olmayan tarafları arasında bunu bulduk.