CHP Genel Başkan Yardımcısı Yasemin Öney Cankurtaran, “Milli irade sözünü dilinden düşürmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine verilen oy dışında hiçbir iradeye saygısı olmadığı Boğaziçi Üniversitesi’ne yaptığı rektör ataması ile ortaya çıkmıştır” dedi.

Cankurtaran, yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Boğaziçi Üniversitesi rektörlüğüne yüzde 86 oy ile seçilen Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu yerine dışarıdan bir isim atamasına tepki gösterdi. Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş’un konuyla ilgili “Farklılıkların, gerginliklerin ortaya çıkmaması adına” şeklindeki açıklamasını da “skandal” olarak niteleyen Cankurtaran, şunları kaydetti:
“Bu açıklama AKP’nin demokrasinin D’sine bile inanmadığını göstermiştir. Bugüne kadar darbe dönemleri hariç seçime girmeyen bir adayın rektör atandığı görülmedi. ‘Gerginlik, kamplaşma olur’ diye bu ülkenin en eğitimli insanları olan akademisyenlerin seçimine bile saygı göstermeyen AKP anlayışı, kendisini güçsüz ve kaybedeceğini hissettiği bir ortamda aynı gerekçeyle, ‘gerginlik çıkar, kamplaşma olur’ diyerek ‘bu ülkede genel ya da yerel seçimleri bile yaptırtmayalım’ diyebilir. Akademisyenlerin yüzde 86’sının oyunu alan bir kişi yeterli görülmeyerek seçime bile girmemiş biri atanarak mı uzlaşma sağlanacağı düşünülmektedir? Gerginlik çıkmaması için bir yere atanan kişiler mutlaka AKP’li mi olmak zorundadır? Ülkedeki en büyük gerginlik kaynağı AKP’nin bizzat kendisidir.
Milli irade sözünü dilinden düşürmeyen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine verilen oy dışında hiçbir iradeye saygısı olmadığı Boğaziçi Üniversitesi’ne yaptığı rektör ataması ile ortaya çıkmıştır. Erdoğan ‘milli irade’ diyerek özgür iradeyi yok ediyor. Oyların yüzde 86’sını alan aday yerine seçime bile girmeyen birini sırf AKP’li milletvekilinin kardeşi diye atamak tek kelimeyle kul hakkı yemektir.”