Türkiye’de “büyük sürpriz” ile sonuçlanan seçimi, haber ve yorumlarda geniş biçimde irdeleyen İngiliz gazetelerinden Financial Times’ın köşe yazarı David Gardner,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “milliyetçi oyları kazanma ve Kürt milliyetçilerinin oylarını geri çekme planının başarılı olduğunu” belirtiyor ve “Ancak bunca şeyden sonra AKP hükümeti Kürtleri nasıl müzakere politikasına ikna edecek?” diye soruyor. Gardner, Erdoğan’ın “toplayarak değil bölerek seçim kazandığını” öne sürüyor.

David Gardner “Erdoğan eskiden toplayarak kazanıyordu şimdi bölerek” gibi eleştirilere yer verdiği yazasında, “Hayranlarına göre bir dev, çaresiz muhaliflerine göre bir despot olan Erdoğan yine başardı. Çatışmayı tercih ederek kumar oynadı ve kazandı. Erdoğan eskiden toplayarak zafer kazanıyordu şimdi ise bölerek. Bunun maliyeti Türkiye’ye ağır olabilir” savlarını dile getiriyor.

“Erdoğan’la ilgili birçok tezattan biri Kürt sorununu çözümün eşiğine getiren lider olması. Ancak seçim aritmetiği aleyhine işlemeye başlayınca geri çekildi” diye yazan Gardner, Erdoğan’ın “milliyetçi oyları kazanma ve Kürt milliyetçilerinin oylarını geri çekme planının başarılı olduğunu” düşünüyor.

Gardner, “Ancak bunca şeyden sonra AKP hükümeti Kürtleri nasıl müzakere politikasına ikna edecek?” sorusuna da “zor” olacağı yanıtını verdiği yazısında, “Ama tek suçlu Erdoğan değil. PKK da eline fazla güvendi” diyor. (ANKA)