Erdoğan Başkomutan oldu mu? Türkiye’de 15 Temmuz FETÖ merkezli olduğu iddia edilen darbe girişiminin sokaktaki yansımaları da artık beliriyor. Bu darbe girişimi Türkiye’de bir gidişatı tamamen değiştirdi.

Artık o eski muhalefetin yerlerinde yeller esiyor. Ana muhalefet Partisi Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve HDP eş başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın eskisi kadar sesleri yükselmiyor.

Erdoğan Başkomutan oldu mu? Türkiye’de muhalefet de bu darbe girişimi ile çöktü. Peki, kim öne çıktı?

Erdoğan Başkomutan
Erdoğan Başkomutan

Bu darbe girişiminden sonra bütün yollar Recep Tayyip Erdoğan isimlini öne çıkardı. Gerçek bir Başkomutan oldu.

Durum böyle olunca bu birliktelik ne kadar sürdürülebilirliği de kara kara düşündürmeye başladı.

Çünkü çok sesli muhalefetin olması da demokrasinin olmazsa olmazları arasındadır. Ancak bugün Türkiye’de bunun esamesi kalmadı. İyi yoranlar da var. Yormayanlar da.

BAZILARINA GÖRE İKİNCİ ATATÜRK

Daha çok Ak Parti’ye gönül vermişler arasında bu yakınlarda Recep Tayyip Erdoğan’ın adı ’’2. Atatürk’’ olarak ses buluyor.

Neden diye sorduğumda ise “Türkiye’yi hizaya soktu. Eskiden çok sesli koruydu. Şimdi tek ses oldu. Sanki tek parti gibi “ diyorlar.

Tabii bu onların yorumu, Atatürk’ün misyonu daha farklı. O tüm Türkiye’nin Ata’sı oldu. Tüm yurtta kalpten sevildi. Farklı bir çizgisi vardı. Kül haline gelmiş bir ülkeden ve milletten bir yeni Türkiye ve vatandaşlık bilincinde kul olmayan bir millet yarattı.

O nedenle 15 Temmuz’da milleti, milli iradeye sahip çıkması için meydanlara çağıran Recep Tayyip Erdoğan’ı Türkiye’nin ikinci Atatürk’ü yapmak ne kadar doğal olur?
O konuda bir yorum yapamayacağım.

HEP DERİZ YA İKİNCİ BİR ATATÜRK DİYE

Tabii ki günlük yaşantıda zaman zaman bazı olumsuzlukları görünce, içimizden hep ikinci bir Atatürk hep geçer. İşte bu duygu insanlarımızda var. 2. Atatürk mucizesi ki kolay kolay Atatürk olunamaz.

Tüm Türkiye’yi ve ulusunu kucaklayacak bir anlayış bu. Recep Tayyip Erdoğan’da bunun ne kadarı var. İşte bu tam net değil. Bazılarına göre o hep marjinal kaldı.

30 AĞUSTOS’DA NİYE MEYDANLARA TOPLAMADI?

15 Temmuz sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, o geceye damgasını vuran bir röportajı vardı. CNN TÜRK kanalında Hande Fırat’ın sorularını yanıtlarken, milli iradeye sahip çıkması için Türk milletini meydanlarda toplanmaya davet etmişti. Sonra da bu söylem tekrarlanarak tüm Türkiye’de meydanlar doldu taştı.

En sonra olarak da CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Lideri Devlet Bahçeli ve Başbakan Bin Ali Yıldırım ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Yenikapı’daki taçlandırması ile son buldu.

MAALESEF OLMADI…

İşte bunun akabinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının en büyük zaferi olan büyük taarruz 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlandı.

Bu kutlama için Başkomutan olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan milletin meydanları doldurup, 30 Ağustos Cumhuriyet Bayramı ruhuna kutlamalarını istemesini beklerdik. Şimdi bu konu tartışılıyor.

Neden 2. Atatürk demeye dilimiz gitmiyor? Atatürk ve silah arkadaşlarına laf gidince bir tutukluk var. İşte bu tutukluk bazılarına ikinci Atatürk dedirtemiyor. Bunu yapabilseydi o zaman bazılarının kaygıları belki yok olacaktı.

Türkiye başka bir rüzgar yakalayacaktı.

Ancak maalesef olmadı.