500 Peşmerge için daha eğitim dün sona ererken, Almanya’dan yeni Milan füzeleri talep ediliyor.

Kuzey Irak’ın Erbil kentinde Peşmerge güçlerini eğitmek amacıyla kurulan eğitim kampında ikinci kurs bugün (Perşembe) sona erdi. Almanya ve diğer 5 Avrupa ülkesinin katkı vermesiyle kurulan Peşmerge eğitim kampı, ilk mezunlarını Şubat sonunda vermişti.

910 PEŞMERGE MEZUN OLDU
Frankfurter Allgemeine gazetesinin haberine göre, ikinci kursu tamamlayan 500 Perşmerge ile birlikte şuana kadar eğitilen Peşmerge sayısı 910’a ulaştı. Dört haftalık kurslarla, Almanya ve diğer Avrupa ülkeleri tarafından IŞİD’e karşı mücadele amacıyla verilen silahların kullanımı konusunda Peşmerge güçlerine eğitim veriliyor.
ALMANYA’DAN YENİ SİLAH TALEBİ
Alman Haber Ajansı DPA’ya açıklama yapan Peşmerge Bakanı Mustafa Sacid Kadir, IŞİD’e karşı mücadelede gönderilen silahların önemine dikkat çekti. Özellikle Milan tanksavar füzelerinin zırhlı IŞİD araçlarına karşı çok etkili olduğunu belirten Sacid Kadir, Kürt Özerk Yönetimi’nin Almanya ve diğer ülkelere başta Milan füzeleri olmak üzere, yeni silah göndermeleri konusunda taleplerini içeren liste iletildiğini söyledi.
Almanya geçtiğimiz yıl Peşmerge’ye 500 Milan tipi tanksavar füze, bazuka ve saldırı silahı ile mühimmat ve askeri malzeme göndermişti. 500 Milan füzesi, 203 bazuka ve 4 bin silah daha gönderilmesi konusunda ise karar alınmıştı. (DHA)