Yerel yönetimler alanında yaptığı çalışmalarla Türkiye’ye örnek olan Kahramankazan Belediyesi hizmette engelleri kaldırıyor.

Oluşturulan “Engelsiz Hizmet Noktası” ile engelli vatandaşların daha kolay hizmet alabilmeleri sağlanıyor.

Kahramankazan Belediyesi, vatandaşların hizmete ulaşımı ve memnuniyetleri konularında yaptığı çalışmalarla dikkati çekiyor.

Tüm yardımlar yapılıyor

Kahramankazan Belediyesi bu alanda yaptığı çalışmalarda engelli vatandaşları da unutmuyor.

Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü’nün belediye binası girişinde bulunan “Engelsiz Hizmet Noktası” ile engelli vatandaşların belediye ve diğer kamu kurumu hizmetlerinden yararlanması ya da buralarda yapacakları işlemleri daha kolay yapabilmeleri sağlanıyor.

Engelsiz Kahramankazan
Engelsiz Kahramankazan

Bu noktada engelli vatandaşların belediyedeki tüm işleri, onlar çay ve kahvelerini içerken personel tarafından yapılıyor. Belediyedeki tüm işlemleri çözüme kavuşturulan engelli vatandaşların ayrıca diğer kamu kurumlarındaki işlemlerinin çözümü noktasında da buradan yardım ediliyor.

Kamu kurumlarıyla irtibata geçilerek engelli vatandaşlarımıza yardım edilmesi sağlanıyor. Engelli vatandaşlarımız evlerinden hizmet araçlarıyla alınarak belediyeye ya da ilgili kuruma götürülüyor. Engelli vatandaşlarımızın evlerinin temizliği, hastane nakilleri, periyodik sağlık taramaları konularında da hizmet veriliyor. Ayrıca engelli vatandaşlara iş bulma noktasında da yardımcı olunuyor.

Engelleri kaldırıyoruz

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, başkan seçildiği 2004 yılından bu yana belediyede katılımcı yönetim anlayışını uyguladıklarını belirterek, “Bu anlayışın en önemli parçalarından bir tanesi de engelli bireylerimizdir” dedi. Başkan Ertürk şunları kaydetti:

“Kahramankazan Belediyesi olarak, eğitim ve sağlık başta olmak üzere tüm hizmetlerimizi engelli vatandaşlarımızın da yararlanabileceği şekilde üretiyoruz. Engelli vatandaşlarımızın sorunlarına çözüm üretmek, ilçemizdeki tüm hizmet ve haklardan eşit bir biçimde yararlanmalarını sağlamak, insanlık borcumuzun yanı sıra, medeni toplum ve devlet olmanın da en önemli gereklerindendir.

Engelli vatandaşlarımızın meslek edinip üretken hale getirilmesi, sağlık, eğitim, ulaşım ve rehabilitasyon başta olmak üzere tüm ihtiyaçlarının karşılanması suretiyle, kendi kendilerine yetebilen bireyler haline gelebilmelerini ve toplumsal hayata katılmalarını sağlamak adına sorumluluğumuzun bilincindeyiz.

Çalışmalarımızı da bu kapsamda sürdürüyoruz ve sürdürmeye devam edeceğiz. Onların önündeki tüm engelli kaldırıyoruz.”