ANTALYA’nın Kaş İlçesi’nde Milli Eğitim Müdürlüğü ile Alternatif Yaşam Derneği (AYDER) işbirliğiyle ilçedeki okullarda ‘Engelliye doğru yaklaşım eğitimi’ başlatıldı.

Projenin ilk eğitimi Ağullu Şehit Öğretmen Ali Boşgelmez Ortaokulu’nda yapıldı. Okulda eğitim öğretim gören 6, 7 ve 8’inci sınıftaki 100 öğrenciye ilk adım eğitimi verildi. Eğitim, yaygın eğitim metotları, grup aktiviteleri ve simülasyonlarla özel eğitim uzmanı Tanyel Süzer tarafından verildi. ‘Engelleri Kaldırmak için Siz de Bir Düş Kurun’ sloganıyla başlayan eğitimde Süzer, “Her insan bir engelli adayıdır. Bir gün siz de engelli olabilirsiniz. O nedenle engelleri hep birlikte kaldıracağız. Engelliler acınacak kişiler değil, yaşamını sizler gibi sürdürebilecek kişilerdir” dedi.
Eğitimin ikinci aşamasında, öğrenciler Kaş’a bağlı Çukurbağ Mahallesi’ndeki Kaş Düşler Akademisi’nde uygulamalı eğitim alacaklar. Aynı eğitim engelli çocuğu olan velilere de verilecek. Projeyle ilgili İlçe Milli Eğitim Müdürü Faruk Atılgan, “Projeyle tüm öğrencilerimiz üzerinde bir farkındalık yaratarak, ön yargıları kaldırmak, engelliler üzerindeki ötekileştirme kavramını kaldırmak istiyoruz. Proje 2 yıl sürecek” diye konuştu. (DHA)