Yenimahalle Belediyesi bir ilke daha imza atarak, Dinçer Özer ile 9’uncu Uluslararası Vurmalı Çalgılar Festivali Kapsamında Ümit Kaplan Özel Eğitim Mesleki Eğitim Merkezi’ne Vurmalı Çalgılar Odası kazandırdı.

vurmalıOdanın açılış törenine Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası sanatçısı Dinçer Özer, Yenimahalle İlçe Mili Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürleri, engelliler ve öğretmenler katıldı.
Eğitim eşitlik ister, eğitim birlik ister
Açılış kurdelesini kesen Başkan Yaşar, “Tüm evlatlarımız bizim gözümüzde eşittir. Onları sağlıklı ya da engelli olarak hiçbir zaman ayırt etmedik. Amacımız engellilerin hayat şartlarını engelsizlerle aynı seviyeye çekmek. Bunu büyük ölçüde başardık. Elimizden gelen tüm desteği veriyoruz, vermeye de devam edeceğiz. İster yetişkin olsun ister çocuk tüm engelli vatandaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştırmak için çalışmalar yapıyoruz. Bugünde bu sınıfı okulumuza kazandırdık. Eğitim eşitlik ister, eğitim birlik ister. Güzel bir işbirliği ile çocuklarımıza sahip çıkıyoruz. Vurmalı Çalgılar Odamız hayırlı olsun” dedi.
Yaşar’a katıldığını belirten Özer ise, böyle bir odanın açılmasından dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek, öğrencilere seslendi ve “Bu oda Türkiye’de bir ilk. Bu oda sizler için yapıldı. Bu oda Başkan Fethi Yaşar’ın büyük destekleriyle yapıldı. Kendilerine çok teşekkür ediyorum. Bundan sonra bu odaya gidin. Enstrümanlarla birlikte olun. Onlara dokunun, onları çalın. Müzik öğretmenlerinizin eşliğinde onlardan güzel sesler çıkarmaya çalışın. Teneffüslerde enerjinizi bu odada pozitif enerjiye dönüştürün. Hepinizi çok seviyoruz” diye konuştu.
Engellilerden odada
müzik ziyafeti
Konuşmaların ardından Yaşar’a çiçek takdim engelliler yeni açılan Vurmalı Çalgılar Odası’nda müzik öğretmenleri eşliğinde konuklara bir de mini konser verdiler. Adeta törende müzik ziyafeti yaşatan öğrenciler, vurmalı çalgılarla birbirinden güzel besteleri seslendiler.
Hafif zihinsel engelli öğrencilerin kendi elleriyle hazırladıkları ikramlıkların da tadına bakan Yaşar, toplantı odasında kendisini bekleyen engelli öğrencilerle de buluştu. Burada alkışlarla karşılanan Yaşar’a öğrenciler sarılarak teşekkür ettiler.

248 engelli öğrenciyle en kalabalık okul
Daha sonra öğretmenlerle bir araya gelen Başkan Yaşar’a, bir öğretmen sunum yaptı. Yenimahalle’de bulunan engelli okullarından ve sayılarından bahseden öğretmen, 248

engelli öğrenciyle en kalabalık okulun kendi okulları olduğunu dile getirdi ve öğrencilere belediyede staj imkanı, bir de halı saha isteğinde bulundu. Öğretmenlere teşekkür eden Yaşar, elinden gelen her türlü desteği vereceğini söyledi.