Antalya’nın Alanya İlçesi’nde Engelliler Haftası dolayısıyla engelliler yürüyüş yaptı. Çevredeki vatandaşlarla girdikleri işyerlerine broşür dağıtan engelliler, giremedikleri bazı mekanların ise kendilerinden daha engelli olduğunu söyledi

ALANYA – Alanya’da 10- 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan ‘Engelliler Haftası’ dolayısıyla yürüyüş yapıldı. Alanya Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik (TDP) Büro Amirliği tarafından toplumda farkındalık yaratmak amacıyla düzenlenen yürüyüşe Kaymakam Hasan Tanrıseven’in eşi Ceylan Tanrıseven, TDP Büro Amirliği’nde görevli polis memurları, Alanya Belediyesi Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi çalışanları, Alanya Anadolu Lisesi, Alanya Günışığı Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi öğrencileri katıldı.
‘MEKANLAR BİZDEN
DAHA ENGELLİ’
PTT binası önünden yürüyüşe başlayan grup, yol boyunca sokaktaki vatandaş ve turistlere broşür dağıttı. Grup üyeleri bazı işyerlerine afiş de yapıştırdı. Kendisi de engelli olan Engelsiz Park ve Yaşam Merkezi Proje Koordinatörü Münir Altıoğlu, ünlü bir fastfood markasına ait işletmeye kapıdaki engel nedeniyle giremedi. İçeriye girilse dahi sipariş verilen yere 4 basamak sonra ulaşıldığını söyleyen Altıoğlu, “Küçük, yerel firmalar ekonomik yetersizlik nedeniyle bunu yapamıyor ama bir dünya markasının kendi işletmesine engellinin girememesi kabul edilebilecek bir durum değil. Açıkçası binlerce çalışanı, yüzlerce avukatı olan kuruluşların bu konuda biraz daha duyarlı olması gerekiyor. Bu kuruluşlar en azından mimari firmalara ihalelerini verirken bu hususların dikkate alınması gerekiyor. Onlara çağrıda bulunuyoruz. Eksikliklerin giderilmesi noktasında gerekenin yapılmasını talep ediyoruz. Engelliler Haftası’nı kutluyoruz ama yine engelliyiz. Mekanların bizden daha engelli olduğunun açık bir göstergesi” dedi.
‘YAPILMASI GEREKENLER VAR’
Yürüyüşü Hükümet Meydanı’ndaki Atatürk Anıtı önünde sonlandıran grup birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi. Burada bir açıklama yapan Ceylan Tanrıseven, “Hepimiz engelli adayıyız. Her an her şey başımıza gelebilir. Ben herkesi duyarlılığa davet ediyorum. Sadece bu hafta değil, her zaman şartların engellilere göre düzenlenmesi gerekiyor. Hastaneler, okullar, yollar, sokakların onların yaşayabileceği, daha rahat hareket edebileceği şekilde düzenlenmesini istiyorum. Herkesi bu konuda duyarlılığa davet ediyorum. Esnafa da bu konuda çok şey düşüyor. Yürüyüş yaptığımızda onların neler yaşadıklarını, bir nebze olanların ne sıkıntılar içerisinde olduklarını, nasıl hareket ettiklerini gördük. Eminim ki hepimiz bunu biliyoruz, görüyoruz. Bununla ilgili birçok yapılması gerekenler var” diye konuştu.(DHA)