Dünya Engelliler Haftası nedeniyle Kayseri’de düzenlenen etkinlikte, engelli öğrencilerin hazırladığı gösteri, beğeniyle izlendi. Görme engelli öğrencilerin ‘kolbastı’ oyunu alkış aldı.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi Kültür Merkezi’ndeki etkinliğe, Milli Eğitim Müdür Vekili Bahamettin Karaköse, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, engelli öğrenciler ve aileleri katıldı. Milli Eğitim Müdür Vekili Bahamettin Karaköse, herkesin bir engelli adayı olduğunu belirterek, “Bugün biz de birer engelliyiz ve sizlerle birlikteyiz. Engelliler, seslerini duyurmak, biz de varız demek istiyorlar. Çocuklarımızın hazırladığı programda, onlara fırsat verilirse neler yapabileceklerini gösterecekler’’ dedi. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından, Emel Tarman Görme Engelliler Okulu öğrencileri, ‘Anadolu Ateşi’ halk oyunları ile ‘Ateş Böceği’ gösterisini sundu. İşitme engelli öğrenciler ise müzik eşliğinde step yaptılar ve Kafkas halk dansı gösterisini sundular. Görme engelli öğrenciler, öğretmenlerinin sesli uyarılarıyla, işitme engelli öğrenciler ise el işaretleriyle gösterilerini yaptılar. Kafkas oyunu oynayan işitme engelli kız öğrencinin, gösterinin sonunda Türk bayrağı açması ise izleyenlerden büyük alkış aldı. Görme engelli öğrencilerin, hareketli Karadeniz müziği eşliğinde ‘kolbastı’ oynamaları ise etkinliğe ayrı bir renk kattı. Etkinliğin sonunda, gösterilerini uyum içerisinde sunan öğrencilere, çeşitli hediyeler verildi.
VALİ DÜZGÜN, ZİHİNSEL ENGELLİLERİ AĞIRLADI
Bu arada, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Engelliler Haftası’nda, Zihinsel Engelli çocuklar ile zihinsel engellilerin eğitimini üstlenen Zihinsel Yetersiz Çocukları Yetiştirme ve Koruma Vakfı (ZİÇEV) ve Berksoy Rehabilitasyon Merkezi yöneticilerini makamında ağırladı.(DHA)

FACEBOOK YORUMLARI