Anakucağı Down Sendromlu Eğitilebilir Zihinsel Engelliler ve Ailelerini Koruma Derneğince hazırlanan “Rengarenk Nağmeler Projesi” çerçevesinde oluşturulan koroda, down sendromlu, eğitilebilir zihinsel engeli, beyin felçli ve otistik çocuklar, müzikle terapi görüyor

KIRIKKALE – FATİH GÖKMEN Dernek Başkanı Aynur Kılıç’ın öncülüğünde Ankara’da oluşturulan koro, yurtiçi ve yurtdışında düzenlenen etkinliklerde konser veriyor. Koroda yer alan çocuklar, çeşitli şarkı ve türküleri seslendiriyor.
Beyin felçli (serebral palsili), down sendromlu, eğitilebilir zihinsel engeli ve otistik çocukların müzikle terapi görmesinin amaçlandığı projeye, anneler ve gönüllüler destek veriyor.
Proje koordinatörü Fatma Baykaldı, Kırıkkale Üniversitesinde düzenlenen konser öncesinde AA muhabirine yaptığı açıklamada, Gençlik ve Spor Bakanlığının 2014 Gençlik Projeleri Destek Programı kapsamında farkındalık oluşturmak için hazırladıkları Rengarenk Nağmeler Projesinin Bakanlık tarafından onaylandığını söyledi.
Müziğe ilgi duyan Dernek Başkanı Aynur Kılıç’ın down sendromlu çocuğunun da müzikten etkilendiğini görerek müzikle terapi yönünde çalışmalar yaptığını anlatan Baykaldı, koronun ilk oluşturulduğu sıralarda haftada 4 saat çalıştıklarını, son dönemlerde ise sık sık konser verdikleri için belirli bir çalışma sürelerinin olmadığını belirtti.
Baykaldı, “Uluslararası bağlamda, down sendromlu ve engelli çocukların müzikle terapisinin, eğitimlerinin uygun olduğunu, onların da bu yolda kendilerini var etmede ilerlediklerini gördük” dedi. (AA)

FACEBOOK YORUMLARI