İstanbul Ümraniye’de düzenlenen ‘’Endovasküler Cerrahi Sempozyumu’nda , farklı ülkelerden ve Türkiye’den gelen 153 hekim, Medtronic İnovasyon Merkezi’nde teorik ve pratik bilgi aldı.

Kalp damar cerrahı, girişimsel radyolog, girişimsel kardiyologların katıldığı sempozyumda, simülatörlerden de  yararlanıldı.
Sempozyumda, hayatı tehdit eden  hastalıklardan biri olan aort anevrizması ve tedavisi de ele alındı. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ve Memorial Şişli Hastanesi Girişimsel Radyoloji Bölüm Başkanı, Prof. Dr. Füruzan Numan, aort anevrizmasının, vücudun karın ve göğüs bölgelerine denk gelen aort damarındaki balonlaşma olduğunu ve çok sinsi öldüren hastalıklardan biri olduğunu açıkladı ve ‘‘Çoğu zaman çok belirgin belirti vermemekle birlikte eşlik eden karın, sırt ağrıları ve kalp atımındaki ritmik hareketlenme ile karın bölgesinde ele gelebilen kitle olarak belirti verebilir” dedi.

Marmara Üniversitesi, Pendik Eğitim Araştırma Hastanesi, Kalp Damar Cerrahisi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selim İsbir ise aort anevrizmasının hayatı tehdit eden çok ciddi bir hastalık olduğunu belirtti  ve şunları söyledi, ‘‘Aort damarı kalbimizden çıkan ve vücudumuza kan götüren ana damardır. Aort kalbimizden çıktıktan sonra önce göğüs boşluğunda, sonrasında ise karın boşluğunda seyreden vücudumuzdaki ana damardır.