Uluslararası Kayak Federasyonu (FIS) ve Türkiye Kayak Federasyonu tarafından düzenlenen Snowboard Dünya Kupası’nın final etabı, Kayseri Büyükşehir Belediyesi ve Erciyes A.Ş.’nin destekleriyle, 4 Mart 2017 cumartesi günü Kayseri Erciyes’te gerçekleşecek.

Erciyes Develi Kapı’da dünyanın en iyi 120 snowboard sporcusunu buluşturacak yarış, aynı zamanda kristal küre ödülünü kazanacak sporcuyu da belirleyen etap olacak. Sporcular organizasonu kazanmak için ihtiyaç duydukları puanların yanında, rekor seviyedeki ödül için de yarışacak. 50 bin İsviçre Frank’ı (yaklaşık 165 bin TL) tutarındaki toplam ödül, dereceye girecek sporcular arasında bölüştürülecek.

Dünya kupası öncesi Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı, Playmaker’ın Ajans Başkanı Kerem’in katılımı ile Türkiye Spor Yazarları Derneği’nde (TSYD) tanıtım toplantısı düzenlendi. Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, ‘ “Şampiyonanın bir kez daha Türkiye’de düzenlenecek olmasından dolayı çok mutlu ve gururluyuz. Bu karar, ülkemizin sahip olduğu kış sporları potansiyelinin büyüklüğünü gösteriyor” dedi.

TÜRKİYE KAYAK FEDERASYONU BAŞKANI YARAR: ‘2026 KIŞ OLİMPİYATLARI’NI TÜRKİYE’DE GERÇEKLEŞTİRMEK İSTİYORUZ’

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Erol Yarar, yaptığı açıklamada, ‘Final etabının 2017 yılında tekrar Erciyes’te gerçekleşecek olması ülkemizin sahip olduğu kış sporları potansiyelinin büyüklüğünü göstermesi açısından da ayrı önem taşıyor. 4 Mart’ta gerçekleştireceğimiz yarışın dışında 17-21 Aralık 2016 tarihlerinde Uluslararası FIS Alp Disiplini Anatolian Cup’a da ev sahipliği yapacağız. Erzurum Palandöken’de düzenlenecek bu yarışta da 10 ülkeden 60 sporcu yer alacak. Bu sporcular 2018 Kış Olimpiyatları’na katılabilmek için mücadele edecek. Bütün bu başarılı organizasyonlarla beraber hedefimizi daha da büyütüp 2026 Kış Olimpiyatları’nı Türkiye’de gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

KAYSERİ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI ÇELİK: ‘ ÜLKEMİZDEN YARIŞLARINI TAKİP ETMEK İÇİN GENİŞ BİR KATILIM SÖZ KONUSU’

Böyle bir sportif faaliyete tekrar ev sahipliği yapmaktan dolayı büyük mutluluk duyduklarını belirten Kayseri Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, ‘Büyükşehir Belediyesi olarak 2005 yılında başlayan Erciyes Master Planı çerçevesinde Alpler standardında bir kayak ve turizm merkezi oluşturmak için yaklaşık 200 Milyon yatırım yaptık. Artık bunun hem şehrimiz hem de ülkemiz açısından meyvelerini topluyoruz.

Geçen sene gerçekleştirdiğimiz organizasyonda dünyanın en iyi 85 sporcusunun çetin mücadelesine ev sahipliği gerçekleştirdik. Tüm dünyanın gözü Erciyes’e çevrildi. Ülkemizden yarışlarını takip etmek için geniş bir katılım söz konusu oldu. Ulusal ve Uluslararası kanalların naklen yayınlarıyla yarış tüm dünyada bir milyardan fazla kişiye ulaştı. Erciyes ile beraber ülkemizin de global çapta bir tanıtımını yapmış olduk böylelikle. Tekrar gerçekleştireceğimiz yarışı da hakkıyla gerçekleştirmek için çalışmalarımıza son hızla devam ediyoruz. Güzel bir final etabından tekrar başarıyla çıkacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

ERCİYES A.Ş. YÖNETİM KURULU BAŞKANI CINGI: ‘ ERCİYES DAĞINI DÜNYANIN EN BÜYÜK KAYAK MERKEZLERİNDEN BİRİSİ YAPMAYI HEDEFLİYORUZ’

Kayseri’nin artık bir turizm kenti olarak anıldığını söyleyen Erciyes A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Murat Cahit Cıngı, şöyle konuştu: ‘Erciyes, Kayseri’nin göz bebeğidir. Erciyes dağını dünyanın en büyük kayak merkezlerinden birisi ve hatta kış turizminin vazgeçilmez markalarından biri yapmayı hedeflediğimiz daha öncede söylemiştik. Bu yolda emin adımlarla ilerliyoruz. 4 Mart’ta gerçekleşecek yarış için gerçekleştirilen çalışmalar neticesinde alt yapı FIS’in teknik heyeti tarafından onaylandı. Yarış günü misafirlerimize unutulmaz bir hafta sonu yaşatacağız. Yarışların yanında, sevilen sanatçıların konserleri, izleyici aktiviteleri ve seyirci yarışları da gerçekleştireceğiz. Buradan tüm kayak ve snowboard severleri kış döneminde Erciyes’e davet ediyorum. Dünyanın en başarılı sporcularının kaydığı ve uzunluğu 102 km’ye ulaşan bu muhteşem pisti mutlaka test etmelerini öneriyorum.”

PLAYMAKER’IN AJANS BAŞKANI MUTLU: ‘DÜNYANIN EN İYİ SNOWBOARD SPORCULARI BU YARIŞTA YER ALACAK’

‘FIS Snowboard Dünya Kupası’nın Final Etabı’nın organizasyonunu üstlenen Playmaker’ın Ajans Başkanı Kerem Mutlu ise ‘Dünyanın en iyi snowboard sporcuları bu yarışta yer alacak ve kristal küre ödülünü kazanacak sporcuyu da Erciyes’te gerçekleşecek yarış belirleyecek.

Bu finalin oynanmasında 2014 yılında İstanbul’da ve geçen sene Kayseri’de gerçekleştirilen organizasyonların payı büyük. Erciyes’te böylesine büyük bir turnuvayı düzenlemekten dolayı inanılmaz sevinçliyiz” dedi.