Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal arasında yapılan görüşme yurt dışında da dikkat çekti.

Seçimlerden üç gün sonra hükümet belirsizliği sürerken Perşembe günü “en ilgi çeken gelişme” olarak Erdoğan-Baykal görüşmesini gösteren ABD medyası, “Koalisyon tartışmalarına Baykal dahil mi? “ diye soruyor. Amerika’nın Sesi (VOA), “Seçimlerden üç gün sonra, hükümet belirsizliği sürüyor.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun teamüller uyarınca istifasını sunmasının dışında, koalisyon formülleri tartışmaları sonuç vermiş değil” diyor.

Çarşamba gününün “en ilgi çeken gelişmesi” olarak Deniz Baykal’ın “apar topar” Ankara’ya gelerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’la Dışişleri Konutu’nda gerçekleştirdiği, iki saati aşan görüşmeyi gösteren VOA,  Deniz Baykal’ın, Meclis’in en yaşlı üyesi olarak normalde geçici başkan olarak TBMM’nin ilk genel kurul toplantısını açması gerektiğine işaret ediyor.
Bunun ardından olası koalisyon üzerinde duran VOA, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın istifa eden Ahmet Davutoğlu’na Meclis’te en çok milletvekiline sahip partinin genel başkanı olarak hükümet kurma yetkisi vermesinin beklendiğini belirterek, “Doğal olarak da Davutoğlu’nun koalisyon kurma çalışmalarına, ikinci parti CHP’yle başlaması öngörülüyor.