Bir İtalyan şirketi, iç yazışmalarda kullanılmasının ‘büyük iş stresi’ yarattığını tespit ettiği elektronik postanın (e-posta), bir hafta boyunca kullanımını yasakladı.

e-posta1Como kentinde ev tekstili üreten ve bazı ülkelerde de şubeleri bulunan Gabel’in çalışanları arasında yaptığı anket, günlük iş stresini artıran sebeplerin başında, şirket içindeki onlarca e-postanın okunması ve cevaplanması olduğunu ortaya koydu. Çalışanların çoğu, kendileriyle görüşen uzmana, e-postalarla ilgilenmekten asıl yapmaları gereken işe odaklanamadıklarını ve bunun da verimliliklerini azalttığını söyledi.

Bunun üzerine şirketin üst yöneticisi Emilio Colombo, çalışanlarının memnuniyetini artırmak, stresini biraz olsun azaltmak için 9-13 Kasım tarihleri arasında e-posta kullanımını yasakladıklarını duyurdu. Sadece şirket içindeki yazışmaları kapsayacak olan bu uygulamayla, çalışanlar arasındaki diyaloğu geliştirip, daha çok yüz yüze konuşmalarını, ilişkilerini sıcak tutmalarını sağlamayı amaçlayan Colombo’nun, bu duyuruyu bir e-postayla yapması ise dikkat çekti. Colombo mesajında, bu uygulamanın kendilerini geriye, insanların daha çok birbirleriyle konuştuğu zamanlara götüreceğini de yazdı.