BANKALARIN KONUT KREDI FAIZ ORANLARINI YUZDE 1'LER SEVIYESINDEN YUZDE 0.90 SEVIYELERINE KADAR CEKMESININ YETERLI BULMAYAN MANISA EMLAKCILAR ODASI BASKANI BAHATTIN AKYUZ, FAIZ ORANLARININ TOKI'NIN KENDI KONUTLARINA UYGULADIGI YUZDE 0.70 SEVIYELERINE KADAR INMESI GEREKTIGINI DILE GETIRDI. (FOTO:ARSIV/MANISA,DHA)

Birçok bankanın konuk kredisi faiz oranlarına yüzde 1 düzeyinden yüzde 0.90 sevilerine kadar çekmesiyle konut satışlarının canlanması beklenirken, Manisa Emlakçılar Odası Başkanı Bahattin Akyüz, faiz oranlarındaki düşünün yeterli olmadığını savundu. Konut faiz oranlarının daha aşağı seviyeye kadar çekilmesinden yana olduklarını dile getiren Akyüz, şöyle dedi:

“Şu an yapılan düşüş, cansız olan konut piyasasına hareketlilik getirir. Ancak, daha çok hareketlilik istiyor ve her vatandaşımızın bir ev sahibi olmasını düşünüyorsak faiz oranlarının yüzde 0.90 sevilerinden daha aşağı seviyeye inmesinden yanayız. Örneğin TOKİ kendi konutları için vatandaşlara yüzde 0.70- 0.75 seviyelerinde faiz oranları uyguluyor. Bu da vatandaşın daha kolay ödemesini sağlıyor. Bankaların da faiz oranlarını yüzde 0.70 veya yüzde 0.75 seviyelerine kadar çekmemesine bir sebep göremiyorum. Faiz oranların bu seviyelere kadar çekilmesi için devletimiz bankalara biraz daha baskı yapabilir.”

“FAİZ ORANLARINI ÇEKİLİRKEN MASRAFLAR ARTMASIN”

Bankaların konuk kredisi faiz oranlarını indirmesiyle birlikte piyasanın önümüzdeki günlerde canlanmaya başlayacağını dile getiren Akyüz, “Şu an durgun olan piyasa önümüzdeki haftalar içerisinde hareketlenir. Şunu unutmayalım ki; emlak piyasası her sektörün lokomotifi konumundadır.
Eğer emlak piyasası canlanırsa, diğer sektörlere de canlılık gelir.
Bankalar konut faiz oranlarını düşürmüş olabilir. Ancak, önemli noktalarından biri, faiz oranları düşürülüp, masraflar arttırılırsa bunun bir anlamı kalmaz. Bu konuya da hassasiyetle yaklaşılması lazım. Masraflarında düşürülmesi gerekir” diye konuştu.

“FAİZLERİN DÜŞMESİYLE FIRSATÇILIK ARTABİLİR”

Banka faiz oranlarının düşmesini bazı müteahhitlerin fırsata dönüştürebileceğine de dikkat çeken Akyüz, şöyle devam etti:
“Manisa gibi diğer illerde konut fiyatlarının aynı olacağını sanıyorum. Piyasada hareketlilik olmayınca konut fiyatlarında düşüş yaşanmaya başladı.
Ancak ne kadar düşse de yine de alım olmadı. Şimdi faiz oranlarının düşmesiyle birlikte vatandaşa alım gücü geldi. Fakat dikkat edelim ki faiz oranlarının düşmesini bazı müteahhitler fırsata çevirebilir ve konut fiyatlarını bir anda yükseltebilir. Böyle fırsatçılığa izin vermeyelim.
Müteahhitlerimizin veya inşaat firmalarının da fedakarlık yapmasını talep ediyoruz.”

“İMAR SORUNU ÇÖZÜLMELİ”

Manisa’da şu an imar sıkıntısı nedeniyle yeni konutların yapılamadığına da dikkati çeken Akyüz, sözlerini şöyle sürdürdü;
“Yeni konutların yapılması için 30 yıllık imar sorunun çözümlenmesi gerek. Hem konut kredesi faiz oranlarının düşmesi hem de Manisa’da imarın yapılması vatandaşa ballı-kaymak gibi bir şey olur. Artık imar sıkıntısı konusunda bir çözüme varılmalı.”