Soyaltay; Her ailenin iyi bir emlak danışmanı olması lazım

Emlak danışmanı Murat Soyaltay; “Bizim gündemimiz çok dolu bir sene önce darbe yaşadık ardından referandum bu sene Suriye krizi derken biz kafamızı kaldırıp önümüze bakamıyoruz. Ekonomiyi konuşamıyoruz” dedi.

Hoca Hanım Emlak bürosunun sahibi Ferhan Sağlar ve Murat Soyaltay ile Ankara emlak piyasasını ve sağlıklı yatırım nasıl oluru konuştuk.

Hoca Hanım Emlak sahibi Ferhan Sağlar; “Bu günlerde var olan ekonomik, siyasal kargaşanın otomatik olarak durdurduğu ilk piyasa emlak piyasası oluyor. Doların bir adım yükselmesi bizde on adım geriye gitmeye neden oluyor. En büyük sıkıntımız ekonomide düzgün, sıkıntısız, sağlıklı bir ortamın olmaması. Düzgün bir siyasi ortam olmazsa bizim piyasamız hep böyle sıkıntı içinde olacaktır” dedi.

Emlak danışmanı Murat Soyaltay; “Bizim emlak piyasası normal şartlarda da zaten Ekim ve Nisan aylarında durgundur. Nisan ayından Ekim ayına kadar olan dönemde de emlak piyasasında hareketlenmeler başlar. Bu durgunluk aslında bu ölü döneme geldiği için bir yerde bizim şansınız olarak bakabiliriz. Fakat sürekli bizim gündemimiz çok dolu. İşte bir sene önce darbe yaşadık, ardından referandum bu sene Suriye krizi derken biz kafamızı kaldırıp önümüze bakamıyoruz.

Ekonomiyi konuşamıyoruz. Siyasi ve politik olaylar bizi sakinleştirir ve iç dünyamızla ülkemizle baş başa kalabilirsek önümüze bakarız ama insanlara moral aşılanmalı. Bir yatırımcı önünü görmeli. İki üç ay sonra ne olduğunu göremediğiniz bir yerde ilk duran sektör emlak sektörü olduğu için bu güveni halka büyüklerimiz aşılarsa bizde önümüze iyi bakarız” ifadesini kullandı.

Emlak danışmanı Murat Soyaltay
Emlak danışmanı Murat Soyaltay

YATIRIM İÇİN EN GÜVENİLİR SEKTÖR

Soyaltay; “Yatırım yapmak için bence en güvenilir sektör emlak sektörüdür. Çünkü emlak sektörü dünya ekonomisinin lokomotifidir. Ülkelere göre konuşalım, biz Türkiye’yiz Müslüman bir ülkeyiz bizim toplumumuzun yüzde 50 yüzde 60’ı faiz almayan gayrimenkul dolayısıyla da kira getirisine güvenen bir ülkedir. Bundan ötürü bizde gayrimenkul her zaman çok iyidir. Burada sıkıntı şu; insanlardaki güven duygusu bitti” dedi.

Soyaltay; “İki üç ay sonrayı göremedikleri için fala yatırım yapılmıyor ama şu dönem mülk almak için en güzel zaman ortalık karışıkken mal alırsanız para kazanırsınız. Ortalık güzel olunca zaten herkes aldığı için şuan aldığınız malı daha güzel fiyata satabilirsiniz. Özellikle de biz gayrimenkulde yeni gelişecek bölgeler ve arsada yatırım yapanın, iyi bir emlakçı vasıtasıyla bu işe girenin çok güzel para kazanacağına inanıyorum” diyerek devam etti.

Soyaltay; “İnsanlar şu an belki de gelirine güvenmediği için yüklü bir borcun altına girmek istemiyor. Bakınca bugün işiniz var, yarın ya da üç ay sonra ne olacağını bilemiyor. Aslında herkes deki sıkıntı bu. İnsanlar bilse ki parası gelecek maaşı yatacak. Ben şuna inanıyorum bu gün piyasa durgun diyenlere tapu dairelere gidip bakmalarını öneriyorum.

Kalabalıktan içeri giremiyorsunuz fakat bu durum her yer için geçerli değil. Belirli bölgelerde piyasa güzel gidiyor, belirli yerlerde durgunluk var. Örnek veriyim bizim büromuz Cinnah Caddesi’nde bundan on sene önce Cinnah Caddesi’nde 400-500 bin dolara satılan evler bugün 200bin dolara satılmıyor. İşte bu durumda insanların tercihlerinin değiştiğini gösteriyor. İnsanlar artık site içindeki evlere yöneldi. Site içinde olan evler neredeyse oralarda piyasa hareketli” dedi.

Emlak Danışmanı Murat Soyaltay; “Şuanda ev alacak olanlar site içinden alsınlar sitenin dışındaki evler emlak tabiri ile söylersek elinizde patlıyor. Yine Çankaya bölgesinden bir örnek vereyim. Turan Güneş Bulvarı’ndan normal bir apartman dairesi 4 odalı 5 odalı evleri 500 bin TL’ye satamıyoruz. Bugün en kötü site 4 odalı bir ev 800bin ile 1milyon arası gidiyor. 1+1 evler 300bin TL den başlıyor. Buda müşteri tercihini gösteriyor. Şu dönemde para kazanabilmek için her işte olduğu gibi iyi bir emlak danışmanı size emlak üzerinden para kazandırabilir” diyerek yatırımcılara güvenli olduğunu söylediği emlak sektörü hakkında bilgi verdi.

Murat Soyaltay; “Nerede yatırım yaptığınıza dikkat etmeniz lazım. Ev alırken önceliğinizi göz önüne alarak alıp yapmalısınız. Yatırımın anlamı nedir para kazanabilmek. O zaman duyuları ikinci plana atmak gerekir. Ben size 4+1 bir evi 500 bin TL ye satabilirim, site içinde 2+1 bir evi de 800 bin liraya satabilirim, 4+1 evi kiraya veremezken site içindeki 2+1 evi hemen kiraya verebilirsiniz.

Emlak danışmanı Murat Soyaltay
Emlak danışmanı Murat Soyaltay

Kararlarınızı duygusal olarak değil maddi olarak kar amaçlı bakılması gerekli. Sizin bir eviniz varsa burada kar güdülmez. Burası yuvadır, huzur gerekir ama ikinci evi alırken duygulara yer verilmez yatırım amaçlı alınır. Profesyonel düşünülmelidir ve öyle bir durumda evlerin kar yapması için gerçeklere göre hareket edilmesi lazım” diyerek görüşlerini bildirdi.

Hoca Hanım Emlak bürosunun sahibi Ferhan Sağlar; “Gayrimenkul kiralarken müşterilerimiz kira kontratlarına dikkat etsin o kontratlar hem ev sahibini hem kiracıyı koruyan sözleşmeler. Kontratı mal sahibi ile yaptığınıza emin olun onun dışında iki ay önceden boşaltma ile ilgili ihbar maddeleri gibi şartlara dikkat ederseniz hiçbir sıkıntı olmaz.
Gayrimenkul satın alırken de mutlaka tapusu olan yere girin.

Maketten ev almayın esas kiralarken değil de ev satın alırken çok sıkıntı yaşanıyor. İnsanlar maket üzerinden topraktan inşaatlara giriyor. Hiçbir şekilde kat yüksekliği kurulmamış, tapusu olmamış yerlere asla ve asla bedavada verseler girmeyin derim ben. Dünya kadar insan var böyle projelere girmiş inşaat bitmemiş ortalıklarda mağdur olarak kalıyorlar” diyerek vatandaşların gayrimenkul kiralarken dikkat etmesi gereken hususları anlattı.

ARSA ALIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

Soyaltay, arsa alım satımı yaparken vatandaşların dikkat etmesi gereken hususları şu şekilde dile getirdi; “Arsa alıp satımında eskiden en büyük sıkıntı alınan yer ile gösterilen yer arasındaki farklardı. İnsanlar bir yeri gösterip öbür tarafta farklı yerler çıkıyordu. Ama günümüzde artık tapu kadastronun sorgulama uygulaması var bunu indirdiğiniz zaman ada parselini girdiğinizde nereyi aldığınız belli oluyor. Bu sıkıntı kalktı ama ikinci sıkıntı şudur, kulaktan dolma bilgilerle alışveriş yapıyorlar sonra sıkıntılar çıkıyor”.

Soyaltay; “Kentsel dönüşümdeki en büyük konu bir bina yıkılıyor bir müteahhit geliyor o binayı yapıyor. Burada önemli olan arkasında devlet desteği olan projelere kalkışmak lazım diye öneride bulunabilirim. Örnek veriyorum Bahçelievler’de herkes bir kat ekstradan alıyor binayı yapıyor adı kentsel dönüşüm oluyor. Şimdi küçücük sokağınız var.”

Zaten o küçücük sokak üç katlı binaya dar gelirken dördüncü kat geliyor bu da ilaveten üç tane daire demek.Benim kentsel dönüşümden kastım bu değil bunu devlet büyüklerinin de görmesi lazım. Bir bölgede ada bazlı çalışılırsa mesela 5-10 bina yıkılmalı ona göre yüksek kat almalı mutlaka iki arabalık açık kapalı garajın olmalı ki bu kentsel dönüşüm olsun. Öbür türlü kentsel dönüşüm karmaşayı artırmaktan başka bir işe yaramıyor. Buna en güzel örnekte Bahçelievler’in durumu olur” diyerek yatırımcıları uyardı.

Hoca Hanım Emlak bürosunun sahibi Ferhan Sağlar ve Murat Soyaltay sonsöz olarak şunları dile getirdiler; “Biz hep ‘Her ailenin iyi bir doktoru, iyi bir avukatı ve iyi bir emlak danışmanı olması lazım’ deriz. Çünkü emlak sektörü bizim ülkemizde bir türlü sisteme girmedi. Sokaktaki herkes emlakçı. Bir yere gittiğinizde herkes emlakçı, bütün kapıcılar emlakçı. Emlakçı olabilmek için üniversite mezunluğu bankada belli bir güvence parasının olması gerekli. Düzgün, güvenilir piyasada derneğe bağlı firmalarla çalışmak en büyük etkendir.”

FACEBOOK YORUMLARI