Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın Myanmar’dan kaçıp Bangladeş’e sığınan Arakanlıların barındığı kamplara yaptığı ziyaret Bangladeş basınında yankı bulundu.

Bangladeş’in en büyük İngilizce gazetesi Daily Star, “Türkiye’nin Fist Lady Emine Erdoğan, Türk Hükümeti’nin, Myanmar’ın Rakhayn eyaletindeki etnik temizliğin karşısında Bangladeş’e kaçan Arakanlıların yanında olacağını teyit etti” gibi ifadelerinin kullandığı haberinde Emine Erdoğan’ın bu açıklamalarını bir mülteci kampını ziyareti sırasında yaptığını belirtti.

Gazete, Emine Erdoğan’ın bir soru üzerine de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın soruna en kısa süre içinde çözüm bulunması amacıyla BM Genel Kurulu’na taşıyacağını söylediğini de aktardı. Ziyaret sırasında Emine Erdoğan’a Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun eşlik ettiğini de yazdı.

Daily Star, haberinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 31 Ağustos’ta Bangladeşli mevkidaşı Abdul Hamid’i telefonla aradığını. Arakan sorunundaki mevcut durumunu görüştüğünü de vurguladığı haberinde “Türk Cumhurbaşkanı Arakan sorununa ilişkin olarak alınan önlemlere destek verdi” dedi.

Haber şöyle devam etti:

“Erdoğan, Rakhayn eyaletinde devam eden şiddet konusundaki kaygıyı dile getirdi ve Cumhurbaşkanı Dakka’ya tam destek ve işbirliği konusunda güvence verdi.”