İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin yeni projesi olan “Makam Zamanı” adlı konser dizisinin kasım ayı  programında Emel Sayın, İstanbullu Türk Sanat Müziği tutkunları için Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda “Hicâz Makamı”nın en güzel eserlerini seslendirecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi () Kültür Daire Başkanlığı Kültürel Etkinlikler Müdürlüğü bünyesinde çalışmalarını sürdüren Cemal Reşit Rey Konser Salonu (CRR), her ay “Makam Zamanı” adlı konser serisi kapsamında İstanbullu sanatseverleri Emel Sayın ile buluşturmaya devam ediyor.

“Makam Zamanı” başlığı altında her ay farklı bir makamdan eserleri seslendiren Türk müziğinin kadife sesli sanatçısı Emel Sayın, bu ay da İstanbullu sanatseverleri makam yolculuğuna çıkartacak. İBB Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda ikincisi gerçekleşecek olan konser, 11 Kasım Cuma günü usta ses Emel Sayın’ı hayranlarıyla bir araya getirecek. Konserde “Hicâz Makamı”nın en güzel eserlerini yorumlayacak olan altın sesli sanatçı, 20.00’de CRR sahnesinde olacak.

İBB’nin “Makam Zamanı” projesinde her ay müzikseverlere tadına doyulmaz bir makam ziyafeti sunacak olan Emel Sayın, kökeni Üsküp’e dayanan Selanikli bir babanın ve Mardinli bir annenin dört kız çocuğundan en büyüğü. Küçük yaşlarda müziğe başlayan sanatçı, Arif Sami Toker ve Münir Nurettin Selçuk’tan eğitimi aldı. Keşan Ortaokulu ve Çapa Lisesi’nden mezun olduktan sonra üç yıl süresince İstanbul Belediyesi Konservatuvarı Şan Bölümü’nde hocası matmazel Alice Rosenthal’dan dersler aldı. Hürriyet ajansının açtığı yarışmada Münir Nurettin Selçuk’a ait ağır bir klasik eser okudu ve ses kraliçesi seçildi. Henüz 17 yaşındayken Ankara Gençlik Parkı’nda ilk defa sahneye çıktı. 1963 yılında Ankara Radyosu’na sınavla solist olarak girdi ve yaklaşık yedi yıl hizmet verdi. Ankara seyircisi karşısında sahne tecrübesi kazanan sanatçı, Egemen Bostancı’nın teklifiyle İstanbul piyasasına transfer oldu ve Lalezar gazinosunda assolist olarak sahne almaya başladı. Bu arada İstanbul Radyosu’na geçti ve İstanbul’a yerleşti. İstanbul’a gidişiyle yoğun bir çalışma dönemine girdi. On beş sinema filminde başrol oyuncusu olarak rol aldı. Sayın, 1970 ve 80’li yıllarda on üç kez Dışişleri Bakanlığı ve Kültür Bakanlığı tarafından yurt dışında sanat elçisi olarak görevlendirildi. 1983-84 yıllarında Egemen Bostancı’nın projesi olan Türkiye’nin ilk Türk Sanat Müziği müzikali olan “Neşe-i Muhabbet”in başrolünde yer alan sanatçı, on dokuz kez yılın sanatçısı seçilerek Altın Kelebek ödülünü aldı. Otuzu aşkın long play, 45’lik ve CD’lere imza atan Sayın, çeşitli vakıf ve derneklerin gönüllü temsilcisi olarak konserler verdi.