Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Genel Başkanı Kazım Ergün, emeklilerin artık biraz olsun nefes almaya ihtiyacının olduğunu vurgularken, “Yılda iki kez ve dini bayramlarımızda olmak üzere, emeklilerimize birer maaş refah ikramiyesi verilerek, bu kesimin de ülkenin büyümesiyle oluşan refahtan pay alabilmesi sağlanmalıdır” dedi. Ergün, Büyük Önder Atatürk’ün emekliye ayrıldığı tarih olması sebebiyle her yıl kutlanan 30 Haziran Emekliler Günü münasebetiyle bir mesaj yayınladı.
Mesajında, “Büyük önderimizin emekliye ayrıldığı tarih olan her 30 Haziran’da manevi huzurunda saygıyla eğilmenin gururunu ve kıvancını yaşıyoruz” diyen Ergün, şunları kaydetti:
“Bu yıl, Atamızın emekliye ayrılışının 88. yılını kutluyoruz. 17’nci kez kutladığımız bu anlamlı günde; çağdaş ve demokratik Türkiye ülküsüyle hayata geçirdiği ve bizlere emanet ettiği; ilke ve devrimlerinin sonuna kadar takipçisi olacağımızı, bir kez daha gururla ifade ediyoruz.
Ülkemizin imarı ve inşası için koyduğu hedeflerden asla sapmadan gururla, onurla çalıştık ve kutsal hak olan emekliliği bizler de hak ettik. Bu hakkı da her zaman, büyük önderimizin bizlere bıraktığı çağdaş ülkenin bir nimeti olarak gördük ve kıymetini bildik. Kurduğu ve tüm dünyaya örnek eseri olan Türkiye Cumhuriyeti sayesinde bugün 11 milyon emeklimiz bulunmaktadır. Şükranla ve minnetle anıyoruz.”
Türkiye’nin yaşadığı ekonomik sıkıntıların yükünü her zaman en ağır biçimde hisseden emeklilerin artık biraz olsun nefes almaya ihtiyacı olduğunu belirten Ergün, kurulacak olan koalisyon hükümetinden ilk beklentilerinin ise intibak olduğunu söyledi. Ergün emeklilerin taleplerini şöyle sıraladı:
“İntibakta eşitliğin sağlanması için memur emeklilerinde olduğu gibi kademe ve dereceleri olan  gösterge sistemi getirilmelidir.
5510 sayılı Kanun’un gelir ve aylıkların artışını enflasyona endeksleyen hükmü değiştirilmeli, emeklilere refahtan pay verilmelidir.
Önceki dönem uygulamalarında daha yüksek bir oranda vergi iadesi alınırken, 2007 yılından itibaren kaldırılan vergi iadesinin karşılığı olarak, emeklilere yüzde 4-5 arasında bir ek ödeme yapılmaktadır. Emekliler harcamalarında yüzde 8-18 arasında vergi öderken, kendilerine yüzde 4-5 arasında bir ek ödemenin yapılması yetersiz kaldığından, en az yüzde 10 ek ödeme getirilmelidir.